700 Buluşa Sahip Olmak!

Sponsorlu bağlantılar

Bilim ve teknoloji adına bildiklerimizi kökünden değiştirebilecek buluşlara imza atsa da Nikola Tesla’ nın değerini tarih kitapları hala verememiştir.

Florasan lambayı, neon ışıklarını, hız-ölçeri,  otomobillerdeki ateşleme sistemini, radarın temellerini ve mikrodalga fırını da Nikola Tesla’nın icat ettiğini bilenlerin sayısı sınırlıdır.

Tarihte bir çok  rekabet olmuştur. Ama iki bilim adamının aynı konu üzerindeki sürtüşmeleri  çirkinleşecek kadar ileriye gideceği görülmemiştir. Bu iki dehadan diğeri de sokakta ampulü kim icat etti diye sorulduğunda  yüzde 50 doğru tahmin edilebilecek olan Edison’dur.

Sponsorlu bağlantılar

Edison, direk akımı savunurken Tesla, alternatif akımı yani elektiriğin kablosuz olarak iletilmesini savunuyordu. Tarih kitaplarında Nikola Tesla gibi bir dehanın adından bu kadar az söz edilmesinin nedeni bu iki dehanın rekabeti ve Nikola tesla’nın bilimdeki başarısının aksine ticaretten anlamayışıdır. Öyle ki hayatının son dönemlerinde borçlarından dolayı sürekli otel değiştirmek zorunda kalmıştır. Tüm hayatını insanlığa adamış, hiç evlenmemiş ve teklif edilen bütün servetleri elinin tersiyle itmiştir.

Bugün evimizdeki radyolarda kullanılan kablosuz iletişim sisteminin patenti ona aittir. Marconi onun bilgilerinden yararlanarak nobel ödülünü almıştır. Daha sonra radyonun patenti Tesla’ya verilmiştir, fakat öldüğünden 5 ay sonra gerçekleştiği için bu zaferi görememiştir.

İnsanlığa bu kadar yararı dokunan birinin, değerinin yaşarken verebilmesini çok isterdim.

Sponsorlu bağlantılar
  1. Kabil Cevapla

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Karli_Manzara
Doğalgaz Faturasını Düşürmede En Etkili Yöntem

Kışın gelmesiyle ve ülkemizde doğalgaz fiyatlarının yeterince yüksek olması sebebiyle ısınmak ciddi bir problem haline geliyor. Hele de soğuk yerlerde...

Kapat