Adet Dönemini Rahat Geçirmenin Yolu: “Tarçın!”

Sponsorlu bağlantılar

Evet hanımlar adet dönemlerinde bazı kadınlar çok sancılı zamanlar geçiri. Bazıları da tam tersi rahat bir adet dönnemi geçirir. Ama bu durum maalesef çok az sayıda kadın için geçerli olmaktadır.

Elbette yaşam tarzı, beslenme şekilleri, stres gibi bir çok unsur bu konuda çok önemli bir etkiye sahiptir. Aslında insanın biyolojik yapısı tamamen dış dünyadan bağımsız bir şekilde işliyor olsaydı belki de adet dönemleri kadınlar için o kadar da büyük bir dert olmayacaktı.

Ama az önce de söylediğim gibi adet dönemi yani kadınların aylık haftalık yenilenme dönemleri bir çok unsurdan etkilenmektedir. Örneğin normalde ayın 5’i gibi gününüz geliyorken siz o ay çok stresli günler yaşamışsanız veya yetersiz ve iyi beslenememişseniz bu süre daha erken veya daha geç olabilir. Bunu zaten herkes biliyordur.

Adet tarihi hiç bir zaman kesin ve sürekli aynı periyotta işlemez. Özellikle de genç kızların bu konuda bilgilenmesini istediğim için ve toplumda sosyal hayatın olumsuz etkilerinden iş ve ilişkilerinde sıkıntılar yaşayıp zarar görmelerini istemediğim için bu konuya detaylı değiniyorum.

Çünkü henüz yeni adet görmeye başlamış olan genç kızlar çok iyi bilmeyebilirler ve adet düzensizliğini bir tür hastalık zannedip kendilerine sıkıntı yapabilirler. Bu konu tabii ki bazen ciddi bir mesele olabilir elbette ki doktora görünmeyi gerektiren durumlar olabilir fakat adet düzensizliği olduğu kadar bazen de adet olmama gibi yani bir ay ara verip sonraki ay adet olma gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir.

Böyle durumlarda panik yapmadan eğer şüphelendiğiniz bir şeyler varsa doktora görünmenizde fayda var. Bu durum rahimlerde oluşan kistlerden de kaynaklanıyor olabilir. Fakat kistler çoğunlukla çok acılı bir adet dönemi geçirmenize sebep olur. Bu konu ayrı ve önemli bir konudur.

Sponsorlu bağlantılar

Rahimlerde oluşan kistler hakkında daha detaylı bilgi almak için Yumurtalık (Over) Kistleri, Teşhis ve Tedavi Yöntemleri isimli yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Sonuç olarak adet düzensizliği yaşanabile bir konudur. Çok fazla sıkıntılı ve uzun sürmeden sık sık gerçekleşmiyorsa büyütmeniz gerekmez. Fakat bu tarz düzensizlikler, sancılı adet dönemleri gibi durumlar çoğu zaman yaşantımızı kontrol altına alabildiğimiz ölçüde düzene girmektedir.

Fakat maalesef bu kontrol meselesi her zaman için istediğimiz gibi olmayabilir. Böyle durumlarla baş edebilmek adına özellikle gün içinde bitki çaylarını çok aşırıya kaçmadan örneğin bir fincan adaçayı  tüketerek kendinizi ve biyolojik yaşamınızı rahatlatıp düzene sokabilirsiniz.

Asıl konumuz olan tarçına gelecek olursak eğer söyleyebileceğim şey tarçının yine çok abartıya kaçmadan ay içinde zaman zaman tüketilerek  vücudunuzun dolaşımınızın ve adetinizin düzenlenmesine yardımcı olacağıdır.

Bu aynı zamanda tarçının vücutta bir çok farklı rahatsızlığa da iyi gelmesinden kaynaklanmaktadır. Örneğin bir kaç gün aralıklarla az miktarlarda tarçın tüketirseniz adet döneminiz daha az sancılı ve daha düzenli bir periyotta ilerleyecektir.

Peki tarçını nasıl tüketebiliriz diye sorarsanız söyleyeyim. Hepinizin bildipi gibi tarçın özellikle süt ve süt ürünleri ile lezzetli bir hale gelir. Mesela ara sıra yatmadan önce içeceğiniz bir fincan sahlepin üstüne atacağınız az miktarda tarçın size iyi gelecektir. Ya da sütlaç ile birlikte sütlaçın üstüne yine bir miktar tarçın atarak tüketebilirsiniz.

Bu hemen etki etmese de zamanla vücudunuzda ki rahatlamayı faredeceksiniz. Herkese ağrısız, sancısız ve düzenli rahat bir adet dönemi diliyorum.

Sponsorlu bağlantılar
  1. Dudu Cevapla

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
hamile-kalmak-ivin-90-gunluk-klavuz-650x400[1]
Hamilelere ve Annelere Özel!

Uzun zamandır açılması planlanan ve hamile kadınlara rehber olması amacı güden Annekarni.com açıldı. Hamilelik, doğum, bebek, ve bunlar gibi daha...

Kapat