Ağız Yaraları Kanser Davetiyesi!

Sponsorlu bağlantılar

Kanseri herkes duyar bilir de tam olarak ne olduğu hakkında çok az bilgi sahibi kişi vardır.

Neden olur, nasıl gelişir bunları bilmediğimiz için önlem alma durumumuzda pek mümkün olmuyor. Haliyle bu durum kanserin her geçen gün daha da yayılmasına sebep olur.

Kanser çeşitlerinden ağız kanseri aslında çok ön plana çıkmamış hatta arkalara atılmış durumda. Kanser denince akla ilk olarak akciğer kanseri gelir ve sanki diğer kanserlerin hiç bir önemi yokmuş gibi düşünülür.

Bu son derece yanlış bir yaklaşımdır. Arka plana atılan ağız kanseri tıpkı akciğer kanseri gibi ölümcül ve kalıcı zararlar oluşturabilen bir hastalıktır.

Peki nedir ağız kanserine sebep olan etkenler?

Öncelikle herşeyde olduğu gibi aşırı alkol ve sigara kullanımı başı çekiyor. Sigara içindeki zararlı maddelerin duman ile ağız içinde dolaşması zaten çok kısa bir zamanda gözle görülür ağız yıpranması oluşturur.

Sponsorlu bağlantılar

Buna en basit örnek dişlerin sararması hatta siyaha dönmesi. Bunlar tartara ve ağız iltihaplarına kadar ilerleyebilir.

Aynı şekilde alkol de bu etkileri doğurmaktadır. Yaraların geç iyileşmesine sebep olması da ayrı bir problemdir.

Diğer bir unsur ise ağzımızda çıkan yaralar. Bu yaralar kendi kendimize de oluşturduğumuz yaralar olabilir. Örneğin sürekli dudaklarınızı ve ya ağzınızın içinde bazı noktaları ısırıp parçalıyorsanız ve bunu daha iyileşmeden tekrar tekrar yapıyorsanız dikkat edin. Yararların iyileşmesine engel olduğunuz her an bakteri ve mikroplara davetiye çıkartıyorsunuz. Bu da hastalıklara ve hatta vücudunuz elverişli ise ağız kanserine kadar ilerleyebiliyor.

Elbette bu çok yüksek bir olasılık değil fakat ciddi bir şekilde dikkat edilmesi gereken bir durum.

Vücudumuza iyi davranalım..

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
doga icin cal logo
Doğa için Çal 5 Yayında

Geçtiğimiz yıllarda başlatılan ve doğayı koruma başlığı altında yürütülen bir kampanya olan  "Doğa için Çal" serisinin beşincisi kısa bir süre...

Kapat