Akılda Kalıcı Etkili bir Reklam için Müzik Şart

Sponsorlu bağlantılar

Reklam mecraası tahmin edebileceğimizden bile çok daha geniş. Bugün Dünya çapında reklama yatırılan para milyar dolarlarla ölçülüyor. Bu ne demek biliyor musunuz?

Var olan bir sektörün canlı tutulabilmesi ve satış yapmaya devam edebilmesi için harcanan para ile yeni bir sektör yaratılabilir demek!

Dünyanın önde gelen üretici şirketleri reklamın değerini biliyor ve çok büyük yatırımlar yapıyor. Bu da reklam sektörünün çok hızlı gelişmesine altyapı oluşturuyor. Çünkü her gün çıkan yeni reklam stratejileri sektörün sürekli güncel kalması için gelişmek zorunda olması anlamına geliyor.

İnsanlar reklamlardan çok kısa bir süre içinde sıkılıp en çok beğendikleri reklamı bile kısa süre sonra ya unutuyor ya da tekrar seyrederken hiç keyif almıyor.

Reklamcılık çok farklı kulvarlara ayrılmış durumda. Tv, gazete, radyo, internet, viral, reel adım attığımız her yerde reklam mevcut. Sırf bu sayede çok ciddi istihdam alanı oluşuyor. Bu güzel bir şey elbette ama çoğu zaman milyonlar harcanıp yapılan reklamlar boşa gidebiliyor.

Bu durumu önlemek için bilimsel araştırmalara dahi yatırım yapan firmalar en akılda kalıcı reklamı yapmaya ve bunun nasıl yapılacağını anlamaya çalışıyor.

Sektör hala gelişirken bilinen çok etkili bir yol var ki o da müzik etkisidir.

Bu ben çocukken de böyleydi hala da böyle. Müzik etkisi ile çok akılda kalıcı reklamlar yapılabilir.

Sponsorlu bağlantılar

Her müzikli reklam akılda kalmaz ancak iyi bestelenmiş ve dile dolaşabilen şarkı gibi keyif veren müzikler reklamın ve markanın bilinirliğini çok ciddi seviyelere çıkartabilir.

Örneğin Fırat Pen yıllar önce yaptığı şarkı ile hala akıllarda kalan bir slogan ve marka bilinirliği  kazandı. Aynı şekilde akıllara yerleşen firmalar mevcut.

Peki bu müzik nasıl yapılır nasıl etkili hale getirilir?

Öncelikle kulağa hoş gelmeli. İnsanın dinledikçe dinleyesi gelmeli ki diline dolanıp şarkı diye söyleyebilsin. Bu hem o kişiyi etkilemenizi hem de kişinin çevresine reklamınızı yaymasını sağlar.

Çok uzun şarkılar bestelenmemeli. Ne kadar kısaya yakın anlaşılır olursa o kadar akılda kalır.

Nakaratlar ilgi çekici olmalı. Nakarat zaten olmazsa olmaz; fakat ilgi çekici olması da etkisini arttırır.

Söyleyen kişinin ses tonu kulağa hoş gelmeli. Ne kadar güzel bir ses duyarsanız o kadar etkili olur.

Söyleme şekli insanın içine işlemeli ki gerçekten başarılı olsun. Dümdüz söylemekle ilgi çekici bir şekilde söylemek arasındaki fark çok büyüktür. Konuşmada bile kimin neyi anlattığına değil nasıl anlattığına dikkat ederiz.

Tüm bunlara ek olarak hazır bir besteyi alıp reklam diye sunmak yerine sıfırdan beste yapılmalı ki orjinal, özgün ve daha akılda kalıcı olsun.

 

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
481891381548570_1260786112[1]
Uçuk Tedavisinde En Etkili Yöntem: “Sarımsak!”

Halk arasında uçuk olarak bilinen ve tıp dilinde herpes simplex diye literatüre yerleşmiş olan hastalık hemen herkesin çok nefret ettiği...

Kapat