Alkol bağımlılığında toplum etkisi

Sponsorlu bağlantılar

Alkol toplumdan topluma arada uçurum olabilecek kadar farklı algılanabilen ve yaşam şekillerine uygulanış biçimiyle de gerçekten fark gösterebilen bir nesnedir. Bunu basit bir örnekle anlatalım. Yabancı toplumlarda alkol alımı sıradan hatta meyve suyu içmek gibi bir durumken ülkemizde çok farklı bir haldedir.

Bugün bir ingilizin ya da bir almanın ve yahut bir amerikan vatandaşının günlük alkol tüketimi ülkemiz insanına göre çok daha fazladır. Bu da geçmiş toplumsal yapıdan kaynaklanan bir durumla alakalıdır. Toplum alışkanlıkları, toplumun bakış açısı, toplumun yaşayış biçimi bunu ciddi manada etkilemektedir.

Yemeklerin yanında ağzını ıslatmak amacıyla alkol alımı özellikle yabancıların alkol üretiminde ve tüketiminde ve hatta alkolün daha lezzetli bir hale nasıl getirilebileceğinde çok önde olmalarının temel sebebini tek başına dahi kolayca açıklayabilmektedir.

Ülkemize yavaş yavaş girmeye ve hatta yayılmaya başlayan düzenli alkol tüketimi benim düşünceme göre toplumsal yapı, yaşayış biçimi, dini inanışları ve geçmişten gelen alışkanlıkları ile örtüşmediği için hoş karşılanmamakta ve uyum sağlayamamaktadır. Bu uyumsuzluk beraberinde sorunları da getirir.

Sponsorlu bağlantılar

Daha lise çağlarında arkadaş ortamında bira içerek alkol alımına başlayan genç ne ailesinde ne de akrabalarında alkol alımını özellikle de dindar bir kesime dahilse görmemiş olabilir. Bu durum da o gencin içki içme kültürünü öğrenmeden içki içmeye başlaması anlamına gelir. İlerde alkol bağımlılığına kadar gidecek olan bir problemle karşılaşma ihtimali de bu yüzdendir. Çünkü hangi ortamlarda ne zaman nasıl ne kadar alkol alacağını bilmeden şuursuzca alkol almak ve hatta arkadaş ortamında gösteriş yapıp hava atma amacı ile hep daha çok içmeye çalışmak kişinin ciddi manada kültürel olarak bu konudan uzak olduğunu kanıtlar.

Bu durum maalesef ülkemizde ileri derece alkol bağımlılığı, siroz hastalığı ve ölümlere sebep olabilecek kadar ciddi bir problemdir. Bu konuda yapılabilecek neler olduğu toplumsal olarak düşünülüp değerlendirilmeli ve geç kalınmadan küçük yaşlarda eğitsel olarak uygulanmalıdır.

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
tumblr_m7pp9eWfz51qc0thi[1]
Vedalar..

Vedalar bu dünyadaki en çirkin şeydir belki de.  O buz gibi otogarda, cam kenarında son kez gördüğün bir surat, son...

Kapat