Amerika’ya Gitmenin Ucuz Yolu: “Camp USA”

Sponsorlu bağlantılar

Amerika’ya gitmek eskiden olduğu gibi bugün de bir çok kişinin hayali. Gitmekten öte orada kalıp hayatının geri kalanını geçirmek isteyen kişi sayısı hiç de azımsanmayacak kadar çok sayıda.

Fakat maalesef Amerika herkesi kabul etmiyor. Hatta özellikle Türkiye’den gelen başvuruların çoğunu onaylamıyor.

Ya kabarık banka hesaplarınız, ciddi sponsorlarınız, arkanızda devletin desteği yani diplomatik gücünüz olacak ya da çalışmak için öğrenciyken gideceksiniz. Başka türlü gitmeniz pek de mümkün değil. Tabii kaçak yolla gidenlere değinmiyorum bile.

Bugün Amerika’ya kaçak olarak girip de tüm ailesini de oraya taşıyan ve hayatını orada sürdüren milyonlarca insan var. Bu da işin ayrı bir boyutu.

Her neyse Work and Travel’ı bilmeyen yoktur zaten. Otellerde, parklarda oluşan işçi ihtiyacını gidermek için diğer ülkelerden öğrencilerin çalışmak üzere yaz aylarında kabul edildiği bir programdır. Bir çok öğrencinin de tercih ettiği bir şeydir.

İşin kötü yanı bu programın maliyetinin bile 5000 TL civarında olmasıdır. Bir çok öğrenci oraya gitmek için bile para biriktirmek veya çalışmak zorundadır. Orada da çalışmak gerekince iş artık çok yorucu bir boyut kazanıyor.

Şimdilerde yasak ama eskiden masraflarını çıkarmak için Alaska’ya gidip çift vardiya çalışanlar vardı. Bu da onların gezmesine engel oluyordu. Hatta kendilerine ayıracak vakitleri dahi kalmıyordu.

Sponsorlu bağlantılar

Son zamanlarda popüler olmaya başlayan başka bir programdan bahsedeceğim. Bu program ile Amerika’ya yine çalışmaya gidiyorsunuz orada bir değişiklik yok. Fakat daha az bir masrafla gitmeniz mümkün.

Detaylı anlatmak gerekirse. Normalde Wat için ajansların aldığı 1500-2000 dolar civarındaki ücretten kurtuluyorsunuz. Bu başlı başına bir hafiflik zaten.

Bunun yerine daha cüzzi bir ücretle anlaşmanızı yapabiliyorsunuz.

Programın detayı ise şöyle.

Amerika’da şehirlere uzak bölgelerde minimum 8 hafta ve sanırım maksimum 12 hafta diye biliyorum bir kamp süresi var. Bu süreç boyunca yeme içme ve konaklama için hiç bir ücret ödemiyorsunuz. Aldığınız ücret ise 500-1000 dolar arası oluyor sanırım. Bu kısım değişiklik gösterebiliyor. Ayrıca çalışma süresi de gittikten sonra ki anlaşmanıza bağlı olarak yine artıp azalabiliyor.

Belki çok yüksek bir kazanç elde etmiyorsunuz ama konaklama yeme içme gibi masraflardan kurtulup Wat gibi herhangi bir belirsizlik olmadan işiniz hazır yeriniz yurdunuz belli sıkıntısız gidip geliyorsunuz.

Daha düşük bir ilk gidiş masrafı ile de kolaylaşmış oluyor. Bu programın maliyeti de toplamda 1500-2000 TL civarında tutuyor. Bu birazda uçak biletlerinizi ne kadar zaman önce aldığınıza bağlı. Çünkü masrafın büyük bir kısmını zaten uçak biletleri oluşturuyor.

Masrafları düşürmeniz mümkün kısacası. Ayrıca bu programlar henüz yaygın olmadığı için daha az Türk oluyor. Bu da ingilizcenizi geliştirmeniz için daha güzel bir fırsat oluyor.

Not: Bilgiler giden bir kişiden edinilmiştir.

Sponsorlu bağlantılar
  1. gökhan Cevapla
  2. hüseyin Cevapla
  3. Pınar Cevapla
  4. Hasan Cevapla
  5. Ömer Cevapla
  6. Amme hizmeti Cevapla

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
i (3)
Bebeğinizi Öperken Dikkatli Olun

Bebeklerin bağışıklık sistemi henüz yeni doğduğundan gelişmemiştir. Bu nedenle anne sütünün bağışıklık sistemini korumada ve güçlendirmede çok büyük faydası olduğunu...

Kapat