Bahar Yorgunluğundan Kurtulmanın Yollları

Sponsorlu bağlantılar

Baharın gelişi içimizde tabiatın canlanışı adeta. Çiçekler açar, kuşlar öter ve çocuklar dışarıda oynarlar. Ne de güzeldir günlerin uzaması ve balkonlarda çay sefası. Önce yerden karları delen zambaklar çıkar sonra meyve ağaçlarından elmalar ve erikler açar. Elbette ki düğün çiçeklerini unutmamak gerekir. Ranunkuluslar her yerde ve bütün çayırlarda yayılmıştır artık. Baharı onlarla karşılarız adeta. Baharın baştacıdır onlar.

Bahar çiçeklerinin açılışı insanda psikolojik rahatlık sağlasa da bir de madalyonun diğer yüzü vardır. Bahar yorgunluğu ile kendini gösteren belirtiler artık kapımızdadır. İş gücü kayıplarına yol açan bahar yorgunlukları, olur olmaz yerde uyuklamalara ve depresyona kadar giden ciddi rahatsızlıkları da beraberinde getirir. Bahar depresyonunu uzmanlar ciddiye almamız gerektiğini söylüyorlar aksi takdirde kronik depresyona dönüşeceğini ve bunun tedavisinin de oldukça zor olduğunu bildiriyorlar. Sanki hiç bir iş yapmak istemeyişimizle başlayıp iştahsızlıkla devam eden bahar yorgunluklarından kaçmanın çaresi var mıdır? Elbete ki mümkündür.

Sponsorlu bağlantılar

Peki ne yapmalı bunlar için? Öncelikle bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için çaba göstermek gerekir. Bunun için yeşil sebze ve meyve başta olmak üzere bolca tüketmeli. Mevsiminden önce ilaçlı besinleri tüketmemeliyiz. Turp, havuç, tere ve yeşil soğanı bolca tüketmeliyiz. Ardından karnabahar ve Brüksel lahanasını ister yemeğini isterseniz de kızartmasını yemeliyiz.

Elmayı asla öğünlerimizden eksik etmeden mutlaka her gün 3 elma metoduyla tüketmeliyiz. Muz, ananas, kivi tüketilerek C vitaminini almalıyız.

Yeşil çayı zaten mutlaka günde 1-3 fincan arasında tüketerek kansere karşı kendimizi korumalıyız. Bizi uyanık tutacak ve yorgunluğumuzu alacak süt, yoğurt ürünlerini bolca tüketmeliyiz.

En son formül her sabah kahvaltıda mutlaka yumurta, bal, tereyağ ve yeşilliklerden oluşan özellikle de mor lahana salatası tüketerek bahar yorgunluklarından kurtulabiliriz.

Varsın biz yorulalım. Ancak çiçekler açsın, içimiz coşsun, dertlerimizden ve kederlerimizden kurtulalım ve yeni bir mevsimin bizde bıraktığı melankoliliği de taze sebze ve meyveleri tüketerek ve sevdiklerimizle beraber olarak üzerimizden atalım.

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
page_kotu-beslenme-alzheimer39i-tetikliyor_308855357[1]
Sakin bir Hayat Alzheimer Riskini Arttırıyor

Yapılan araştırmalara göre Alzheimer riskini arttıran en önemli etkenlerden biri erken yaşlarda durağan ve sakin bir yaşam sürmekmiş. Zihinsel ve...

Kapat