Başarmanın En Büyük Engeli Stres

Sponsorlu bağlantılar

Stresi, günlük hayatta karşılaştığımız olaylara karşı vücudun göstermiş olduğu tepki olarak tanımlayabiliriz. İçinde bulunulan durumun kişinin üzerinde kurduğu baskı ve gerginliktir.

Bu gerginlik insanda panik, depresyon ortaya çıkarıyorsa işte bu durumda beynimiz hemen sinyaller vermeye başlar.

Stresin ilk  etkisi  kollarda uyuşmayla ortaya çıkarken buna bağlı olarak  kalp atışı hızlanır ve nefes alamama  ile terleme başlar. Titreme ardından gelir.

Çoğu zaman da fark edilemeyen  ve bütün vücudu yavaş yavaş saran  kaşıntı  ( halk arasında kurdeşen) krizi  başlar. Kurdeşen (ürtiker) hakkında daha geniş bilgiye ileri ki yazılarımda yer vereceğim.

Stres insanın bağışıklık sistemini zayıflatırken halsizlik ve yorgunluğa neden olmaktadır. Yaşanan yoğun stres insanın sinir sistemini yıpratmakta ve bunun sonucunda da hazımsızlık, huzursuz bağırsak sendromu, huzursuz bacak sendromu gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Stres vücudumuzda uykuda olan tümör hücrelerini uyandırarak  kötü huylu tümör haline dönüştürür. Bu da kanser denilen illeti getirir.  İşte bu nedenle stresten uzak kalmalıyız.

Çağımızın hastalığı olan stres, olumlu olduğu takdirde  kişinin içindeki enerjinin açığa çıkmasına neden olurken performansını da artırır.  Stresi tamamen yok edebilir miyiz bilinmez ancak  kontrol altında tutabiliriz.

Örneğin bir iş  görüşmesine gideceksiniz ve heyecanlanıyorsunuz elbete bu durum sizin için çok kötü . Peki nasıl yeneceksiniz bu heyecanı?

Bu durumda her  işin başının sağlık olduğunu düşünün ve rahatlayın.  Beyninize  bu işe ihtiyacınızın  olduğunu ancak  sağlığınızın daha önemli olduğunu bildiren sinyal gönderin. Heyecanınızın dolayısıyla paniğinizin ortadan kalktığını göreceksiniz.

Sponsorlu bağlantılar

Stresle baş edebilmek için stres yaratan faktörleri ortadan kaldırmalıyız. Bunun için kişinin kendinde nelerin stres yaptığını çok iyi bilmesi gerekiyor.

Biraz stresle başa çıkma yollarından bahsedelim:

Gürültü stres yapıyorsa, böyle ortamlarda durmamalı. Eğer negatif  insanlar kişi üzerinde psikolojik etki bırakıyorsa  o takdirde pozitif, güler yüzlü insanlarla iletişim halinde olmalı.

Eğer öğrenciyseniz ve stres derslerinizi  etkiliyorsa  önce uzman yardımı almalısınız. Ancak unutulmamalı ki  uzmanların hiç biri insanın kendisi kadar yardımcı olamaz. Onlar sadece yol gösterir. Bu nedenle derslerinizi düzenli çalışıp kendinize güveni artırın.

Her  şeyin korkunç olabileceğini düşünmek yerine elbete ki bu durumla kolayca başa çıkabileceğinizi düşünün ve pozitif olmaya çalışın.

Eğer seni rahatsız eden olumsuz düşüncelerden sıyrılamıyorsan onunla yaşamaya çalış ve onu üretici hale getir.

Seni rahatsız eden bir şey üzerinde yoğunlaş ve tepkilerini kontrol etmeye çalış.

Olaylara bakış açını değiştir. Hangi durumlarda strese girdiğini düşün ve vücudunun geri bildirimini artır. Bu durum senin stresli anında vücudunun kendi kendine düzene girmesini sağlar.

Hayatında yanlış giden olayların sayısını en aza indirerek vücuduna yüklenmeyi azalt.

Hayır demesini öğren. Herkese ve her şeye artık evet deme. Hep siz mi üzüleceksiniz? Bırakın biraz da başkaları üzülsün.

Sosyal aktivitelerde rol al. Başkalarına istersen yardım et.

Sevdiğin insanlarla birlikte ol  sevmediklerinle değil.

Stresten kaçmak için alkol ve uyuşturucu maddeye hatta sigaraya  sığınma.

Aksine bunlar başlı başına stres ortaya çıkaracaktır.

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
borek
Hamur Yoğurmadan Hızlı ve Kolay Börek Yapımı

Şimdi anlatacaklarım becerikli kadınların daha da becerikli bir hale gelmesine katkı sağlayacaktır. Çok az bilinen bir şey anlatmayacağım fakat börek...

Kapat