Bebeğinizi Öperken Dikkatli Olun

Sponsorlu bağlantılar

Bebeklerin bağışıklık sistemi henüz yeni doğduğundan gelişmemiştir. Bu nedenle anne sütünün bağışıklık sistemini korumada ve güçlendirmede çok büyük faydası olduğunu biliyoruz. Bebeğin aldığı anne sütü dışarıdan gelen mikroplara karşı duyarlılığını artırırken onun hastalıklara yakalanma riskini en aza indirmektedir. Bu nedenle bebeğe anne sütü henüz büyüyene kadar bolca verilmelidir.  İçinde bulunan koruyucu maddeler bebeğin vücut savunmasını güçlendirirken onun daha iyi gelişmesini sağlar. Bütün bu nedenlerden dolayı anne sütü ve bağışıklık arasında çok yakın bir ilişkinin olduğunu bilmek lazım.

Bebeklerin son derece sevimli oluşu onların adeta içimize alırcasına sevmek isteyişimizin bir bedeli olmalı. Bu bedeli küçücük bir bebeğe ödenmenin vicdansızlık olduğunu düşünüyorum. Neden mi çünkü bebek öpüldüğü zaman dışarıdan milyonlarca mikrop bebeğin vücuduna giriyor. Sonra da kan yoluyla onu hastalandırıyor. Eğer bebeğin sevilmesi sırasında bazı tedbirleri alırsak bir nebze bunu engellemiş oluruz.

Sponsorlu bağlantılar

Halk arasında öpücük hastalığı olarak bilinen ve Ebstein Barr Virüsü (EBV) tarafından oluşturulan bu enfeksiyon bebeği öptüğümüzde bulaşıyor. Önemli belirtileri olarak ateş, faranjit, lenf bezlerinde, dalakta ve karaciğerde büyüme ortaya çıkıyor.

Nedir bu tedbirler? Bebekleri öpmek isteyenlere engel olmakla işe başlamakta fayda vardır. En önemli etkenin tükürük olduğunu bildiren uzmanlar  tükürüğün bu enfeksiyonu kolayca yayabileceğini savunuyorlar. Bebek çok tatlı yiyesim geliyor şeklindeki sevecenlik çok güzel ancak sonucunu düşünerek bunu engellemek gereklidir.

Hastalığın aniden veya bazen de yavaş yavaş yüksek ateş, baş ağrısı, titreme, iştahsızlık ve vücut kırıklığıyla ile başlayıp lenf bezlerine kadar uzanıp şişmelerine neden olmakta, şiddetli boğaz ağrısıyla sürmektedir. Bebeklerin bağışıklık sistemine göre bu belirtilerin şiddetinin artıp azalabileceğini kaydeden uzmanlar genellikle 39-40 derece arasında yüksek ateşin olduğunu belirtmektedirler.

Bebekler çok sevimli ve bir o kadar da savunmasız olduklarından onların sağlıklarını kendi sağlığımız gibi özenle korumalıyız.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
alışveriş
Alışverişin Püf Noktaları

Hepimiz alışveriş yapmayı çok severiz hele de biz kadınlar bayılırız. Depresyonda olalım veya olmayalım çarşı pazar dolaşmayı ve bol bol...

Kapat