Boşanma Sonrası Ev, Araba, Arsa Paylaşımı!

Sponsorlu bağlantılar

Bildiğiniz üzere günümüzde maalesef boşanma oranları oldukça artmaktadır. Bu durum hem çiftlerin birbiriyle anlaşamamasından kaynaklanır hem de yanlış yapılmış evliliklerden.

Bununla beraber zaman içinde kadınların da artık birey olarak kabul edilmesi ve haklarını savunalabilir hale gelmeleri ataerkil bir toplum olduğumuz için bir çok erkeğin istemediği davranışlara yol açmaktadır.

Kadınların ses çıkartmasına tahammül edemeyen kocaları ise çağdışı bir zihniyetle adeta kadına hayatı zindan edebilmektedir. Bu durumlarda işler artık çığırından çıkarak boşanmaya hatta tazminat davaları gibi insanların birbirinden nefret edip çirkinleşmesine kadar gidebilmektedir.

Çok üzücü olmasına rağmen maalesef yıllarca hayatı paylaşmış insanlar günün birinde düşman kesilip boğaz boğaza olabilmektedir. Hayatın neler getireceği belli olmaz bu nedenle artık insanlar evlenmeden çnce birbirlerini çok daha iyi tanımalıdırlar ve ona göre evlilik karar almalıdırlar. Aksi taktide acıyı da çileyi de yine kendileri çekmek zorunda kalırlar.

Sponsorlu bağlantılar

Eskiden kalma bir adet olan görücü usulü ile evlenmek belki de kadınlara yapılan en büyük zulümdür. Sesini çıkartamayan kadın yıllarca ezilse de asla isyan etmez. Bu davranış ie çağımıza uygun olmadı için de artık kadının tahammül sınırları kalmamıştır. Beraberinde başkaldıran kadının karşısında ki erkeğin buna alışkın olmaması  ve istememesi durumları içinde çıkılmaz bir hale sokar.

Eninde sonunda iş boşanmaya kadar gider ve mal paylaşımı konusu gündeme gelir. Elinde parası malı olmayan kadının açıkta kalmaması için kanunlar son yıllarda yeniden düzenlenmiş ve kadınların ezilmesini engelleyecek şekilde yazılmıştır.

Buna göre, eğer evlilik sonrasında alınmış mal varsa bunlar edinilmiş mallar olarak nitelendirilir ve ortak mal sayılır.

Boşanma sonrası ev, araba, arsa gibi malların paylaşımı ise şu şekilde yapılır:

Önce boşanma davası sonuçlanır. Daha sonra mal paylaşımı için değerlendirme yapılır. Bilirkişiler malların mali değerlerini çıkartırlar. Bu miktarın yarısı hesaplanır ve kadın erkekten ya da mal sahibi olmayan kişi mal sahibinden alacaklı hale gelir. Beraberinde dilerlerse malın para değeri yerine %50 ‘sinin adına tescil edilmesini de isteyebilir.

Yani artık adalet kadınlardan yana işlemektedir. Ama tüm bunları yanş yasal süreçleri yürütmek biraz zor olacağından avukatlarla halletmek daha iyi olacaktır. Bu arada maddi durumu olmayanlara devlet avukat vermektedir.

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
ruj
Ruj Sürmeden Önce Bilinmesi Gereken 5 Şey

Makyaj yapmak sanılanın aksine zor ve ustalık isteyen bir iştir, birbirine ve teninizin rengine uyumsuz bir makyaj tüm şıklığınızı bozabilir....

Kapat