Çocuğunuzla İletişim Kurmanın Kolaylıkları

Sponsorlu bağlantılar

Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Onların akıl ve ruh sağlığı bozulmadan büyümeleri ve yetişmeleri toplum sağlığı için çok önemlidir. Sadece çocukları büyütüp onların maddi ihtiyaçlarını karşılamak anne ve babalık görevleri değildir.  Doğuran anne, maddi kazancı eve getiren baba rolleri artık geride kaldı.  Artık çocuklar hatta bebekler bile anneyle ve babayla iletişim kurma hakkına sahiptir. Anne ve baba olarak onların geleceğinde görev almak ve onları birer birey olarak kabul etmek oldukça gerekli hale gelmiştir.  Eskiden bebeğin karnı doyurulur ve altı temizlenir, büyütülür ya tamamdır. Sanki bütün ihtiyacı o kadar ne sevgi ne ilgi gerekli değil gibi düşünülürdü. Oysa şimdi öyle değil. Artık psikoloji bilimi çok gelişti ve çocuk psikologları  onlarla anne ve babanın mutlaka yakın iletişim içerisinde olmaları gerektiğini savunuyorlar. Peki psikolojileri sağlıklı nesiller yetiştirmek için anne ve babalara düşen görevler neler olabilir hiç düşündünüz mü?

Çocuklarınızı dinleyin

Öncelikle çocuğunuzu dinlemeye vakit ayırın. Eğer vaktiniz yoksa sonra bunu yapabileceğinizi söyleyin. Ancak asla dinliyormuş gibi yapmayın. Ve onunla göz iletişimi kurun. Dinlediğinizi hissettirin. Başınızı sallayabilir ve bu esnada soru sorabilirsiniz.

Problemlerini öncelikle kendinin çözmesine izin verin.

Çocuk sıkıntılarını öncelikle kendi uğraşarak çözmeli eğer gerekiyorsa sizden destek istemeli. Hemen beceriksizmiş gibi sorunlarını çözmeye asla kalkışmayın. Aksi takdirde büyüdüğünde kendi kendine yetemez hale gelir. Çeşitli sorumluluklar vererek bunu pekiştirebilirsiniz.

Ceza yerine ödülü tercih edin.

Davranışlarını değiştirmek için ceza değil ödül sistemini kullanın. ceza çocuğu rencide ederek ilerlemesini engeller. Cezalandırılmış çocuklar, cesareti kırılan  kendilerine güvenmeyen çocuklar haline gelirler. Elbette ki ceza verilmesi gereken durumlar da olacaktır. Ancak bunu mutlaka çocuğunuzun gururunu incitmeden yapmalısınız. Asla başkalarının yanında hele de yaşıtlarının yanında eleştirmemeye dikkat edin. Çok güzel olduğunu düşündüğünüz davranışlarını övün ve devamını isteyin.

Sponsorlu bağlantılar

Çocuğunuzun başarılarını, olumlu davranışlarını gördüğünüzü gösterin. Örneğin, bir çocuk ağladığında annesinden ilgi görüyorsa, bu yöntemi kullanmaya devam edebilir. Aynı şekilde, okuldan geldiğinde elini yıkadığı zaman annesi bu davranışını övüyorsa, ilgiyi sürdürmek için bu olumlu davranışa devam edecektir. Olumlu davranışlarını görürseniz ve gördüğünüzü ona gösterir veya hissettirirseniz bu davranışları yeniden yapacaktır.

 Kurallarınızda ve ilişkilerinizde karalılık gösterin.

Gerekli olduğuna inandığınız bir kısıtlamayı, çocuğunuzun itirazları veya mızmızlanmasıyla asla değiştirmeyin. Kuralların mutlaka devamlılığı olmalıdır,aksi takdirde sizi bir daha dikkate almayacaktır. Bazen de siz koyduğunuz kuralları çocuğunuzla konuşarak değiştirebilirsiniz, asla koyduğunuz kuralların değişmeyeceğini düşünmeyin. Ancak bunun neden gerekli olduğunu ona bildirin.

Hayatını planlamasında ona yardımcı olun

Eğer çocuğunuz küçük yaştaysa mutlaka size bu konuda ihtiyaç duyacaktır. Ona destek olun. Çocuk gün içinde ne yapacağını bilmeli.  Ne zaman televizyon seyretmesi gerektiğini, ders çalışması gerektiğini beraber hazırlayın.

Birlikte olduğunuz zamanı kaliteli hale getirin

Çocuklarınızla zaman geçirin,onlarla oynayın, konuşun, spor yapın, yemek yiyin. Unutmayın, çocuklar sizinle zaman harcarken, sizi örnek alarak, yeni ve doğru davranışlar öğreneceklerdir.

Sorumluluk verin

Yaşına uygun görevler vererek yerine getirmesini sağlayın ve denetleyin. Örneğin, birinci sınıfa başlayan bir çocuk ödevlerini kendi yapabilme yetisine sahip olmalı. Eğer destek gerekiyorsa verin ancak asla ödevlerini siz yapmayın. Uyuduğu yatağını kendi toplayabilmeli, kız erkek ayırımı yapılmadan anneye veya babaya sofranın toplanmasında yardım edebilmelidir. Diş fırçalamak, el yıkamak, çantasını hazırlamak ve son kontrollerini yapmak onun görevleri arasında olmalıdır.

Ona değer verin

Bütün bunlardan önce onun aile için ve yine toplum için değerli olduğunu hissettirin. Böyle bir davranışla çocuğunuz zaten küçük yaşlardan itibaren kendini değerli hissedecek ve hayatını sağlıklı bir ruh yapısı üzerine kuracaktır.

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
ucanbalik1
Balık Kuşa Aşık Olduğunda

Yakın zamanda öğrendiğim ve çok fazla şaşırdığım bir şeyi sizinle paylaşmak istiyorum. İlk kez Life of pie filminde gördüğüm bu...

Kapat