Doğaçlama Bir Oyun: AH TURKCHEM!

Sponsorlu bağlantılar

923318_10200373594720355_499750867_n Doğaçlama Bir Oyun: AH TURKCHEM!Geçtiğimiz günlerde Bolu’da düzenlenen bir tiyatro oyunundan bahsetmek
istiyorum.

Oyun, tiyatrocu, yönetmen ve bir sanat adamı olan İbrahim Nakçi tarafından kurgulanıp sahneye koyuldu.

Özellikle Türkçe’nin kullanımının aşırı derecede bozulduğu mesajlaşmaların kısaca harflerin azaltılarak yapıldığı, konuşmaların çoğunda yabancı kelimelerin kullanıldığı, bu kelimelerin Türkçe sanıldığı, sokaklardaki bir çok tabelanın yabancı kelimelerden oluştuğu bu zamanlarda doğruyu yanlışı yeniden insanlara hatırlatmak için sergilenen bir oyundu AH TURKCHEM.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencilerinin ve öğretim üyesi Fatma Atalay’ın katılımlarıyla düzenlenen oyunda ezbere değil doğaçlama bir senaryo ile insanların karşısına çıkıldı.

Bir süredir çalışmalarını yaptıkları oyunun altyapısında Bolu Sanat Tiyatrosu bizzat emek sarf etti ve bu oyunu  sahneye koymak için uğraştı. Oyunun çok cüzzi miktarda olan sembolik ücreti ise durumu olmayan ailelere yardım olarak harcandı.

Sponsorlu bağlantılar

Oyun iyi güzel hoştu da asıl bahsetmek istediğim şey oyunun kendisinden çok, ülkemizde gerçekten değerli olan şeylere karşı hiç ilginin olmayışıdır.

Katılımın tam kapasite olması gerektiği ve hatta başka şehirlerde tekrar tekrar serginlenmesi gerektiğini düşündüğüm bu oyun 540737_10200173118908585_1312634820_n Doğaçlama Bir Oyun: AH TURKCHEM!maalesef 2 ayrı zamanda sahnelenmiş ve bir kaç yüz kişiden fazlasına ulaşamamıştır. Bu toplumumuzda popüler olan ve aslında değeri bu gibi uğraşlarla boy ölçüşemeyecek haldeki şeylerin yaygınlığıyla alakalıdır.

İnsanları eğlendiren fakat hiç bir katkısı olmayan gösteriler ana dilimizden bile daha değerli hale geldi. Bizzat izlediğim oyunun amatör de olsa elinden geleni yapan oyuncularını ve yönetmeni İbrahim Nakçi’yi tebrik ediyorum.

Ülkemizin böyle şeylere ihtiyacı var.

 

 

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
2yhdq
Rengarenk Yazlık Kombinler

Bu yaz için şort, elbise ve pantolonlardan oluşan karışık kombinlerden seçme yapıp en cıvıl cıvıl duranlarını sizin için seçip paylaştım....

Kapat