Doğalgaz Faturasını Düşürmede En Etkili Yöntem

Sponsorlu bağlantılar

Kışın gelmesiyle ve ülkemizde doğalgaz fiyatlarının yeterince yüksek olması sebebiyle ısınmak ciddi bir problem haline geliyor. Hele de soğuk yerlerde yaşıyorsanız işiniz çok zor.

Sizlere kısaca doğalgazdan tasarruf etmenin ve sıcak bir eve sahip olmanın yollarından bahsedeceğim.

Öncelikle herkesin söylediği gibi en basit bir iki yönteme dikkat çekmek istiyorum. Perdelerinizi gece kapalı gündüz açık tutun. Odalarınızın kapılarını kapalı tutun ki o da sıcaklığınız koridor gibi soğuk yerlerle karışıp düşmesin. Peteklerinizin üstünü ve önünü örtmeyin.

Bunlar basit yöntemler. Ve tabii ki ısı yalıtımı en önemli nokta. Yalıtımsız bir evin ısınması ve düşük fatura ödemesi çok zordur. Her neyse asıl bahsetmek istediğim konu oda termostatı.

Oda termostatı oda sıcaklığını ölçer ve ona göre kombiyi çalıştırıp kapatır. Mekanik bir oda termostatının hassasiyeti 1-2 derece arasındadır ve 21 dereceye ayarladığınızda genellikle 22 derecede kombiyi kapatır 20 derecede ise tekrar çalıştırır. Bu değer termostata göre değişebilir.

Sponsorlu bağlantılar

Eğer daha hassas ve ayarlanabilir bir termostat kullanıyorsanız bu derece aralığı düşer. Burada dikkat edilmesi gereken nokta oda termostatındaki ayarladığınız derece ile kombide belirlediğiniz ısı derecesinin birbiriyle uyumlu olmasıdır. Yani örneğin 50 derecede kombiyi yakıp 21 derece oda sıcaklığı elde edemeyebilirsiniz. Bu şartlara göre değişir elbette. Eğer istenilen dereceye gelemezse kombi sürekli çalışır ve oda termostatının varlığının bir anlamı kalmaz. Bunun özelliği zaten gerekmediğinde kombiyi durdurmak ve yakıt tasarrufu sağlamaktır.

Bu sebeple istediğiniz oda sıcaklığını elde edebileceğiniz bir dereceye ayarlayın kombinizi ve oda sıcaklığına ulaşıldığında ve termostatın hassaslığına göre aşıldığında kombi otomatik olarak durdurulsun. İşte o zaman gaz kullanımından tasarruf etmiş olursunuz ve bu da faturanıza ciddi oranda yansır.

Bu konularda bir çok farklı görüş var. Bazıları kombiyi açık bırakmak çok yakar diyor. Bazıları kapatıp açmak çok yakar diyor. En mantıklısı bu işin ortasıdır. Yani suyun sıcaklığı kaybolmadan az bir enerjiyle kombiyi çalıştırıp suyu tekrar ısıtmak ve kısa süreli çalışmasını sağlayıp mola verdirmek. En verimli tüketim bu şekilde sağlanacaktır. Hem sürekli yanmayacak hem su soğumadan devrede olacak.

Oda termostatı doğru kullanıldığında ciddi tasarruflar sağlayabiliyor. Herkese sıcak günler…

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
kadin-erkek
Erkekler Kadınlarda İlk Nelere Dikkat Eder?

Erkeklerin bir kadın gördüklerinde dikkat ettiği başlıca şeyler vardır. Bunlar bilinenin aksine cinsel içerikli şeyler değil bazen çoğumuzun tahmin bile...

Kapat