Florlu Diş Macununa ve Klorlu Suya Dikkat!

Sponsorlu bağlantılar

Vücut temizliği kadar diş temizliğinin de önemini bilmeyen yoktur herhalde. Dişlerimizi temizlerken sağlığımızdan olabileceğimizi hiç düşündük mü?

Yapılan araştırmalar kullandığımız florürlü diş macunlarının dişlerimizin ve diş etlerimizin bozulmasına yol açabileceği gibi çeşitli hastalıkları da ortaya çıkarabileceğini ortaya koymuştur.

Özellikle diş macunlarındaki florun tiroid hastalığına neden olabileceği bildirilmiştir. Bu araştırmalarda Yeni Zellandalı çocuklarda florlu diş macunlarının kullanımı sonucu çeşitli kemik bozukluklarının ortaya çıktığı gösterilmiştir.

Tibet’teki araştırmada çocukların % 96’sında el bileğindeki kemiklerin sertleşmesinde ve kalınlaşmasında gelişimsel iskelet bozuklukları saptanmıştır.

Diğer taraftan İngiliz Tıp Bülteni yaşlı beyaz tenli kadınlarda bileklerdeki kırıkların % 32 daha fazla olduğunu ortaya çıkarırken Meksika’daki bir çalışmada ise kemiklerdeki kırılmalarda görülen artışın nedenini florürlü diş macunu kullanımına bağlamaktadır.

Başka bir araştırma Polonyalı 11-15 yaş arası çocuklardaki anormal kemik değişimlerini dental florozis denilen flore bağlı diş bozuklukları şeklinde yorumladı.

Sponsorlu bağlantılar

Ayrıca sodyum florüd, diş macununun yanı sıra içme suyuyla alındığında vücudumuzda damarlarda, sinir sistemi, kemik yapısı ve dişlerde ağır sağlık problemleri ortaya çıkarmaktadır.

Kanser vakalarında, zeka geriliğinde ve bağışıklık sisteminin çökmesinde etkili olan bu maddelerin özellikle 7 yaş altı çocuklarda diş macununu yeme şeklinde olduğunda sağlığının tehlikeye girebileceği belirtilmektedir. Bu nedenle özellikle 5-6 yaş çocuklarında macun kullanılmaması gerekmektedir.

Florun yanı sıra sudaki klor da diş ve kemik bozukluklarına neden olmaktadır. Çok sayıdaki ülkede yapılan bilimsel araştırmalar klorlu su içilmesi halinde kemik bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bebeklerimizin mamalarına özellikle klorsuz su eklenmeli ve böylece gelişebilecek kemik bozuklukları engellenmiş olacaktır.

Ayrıca Türkiye’de marketlerde satılan ünlü diş macunlarında ve el sabunlarında bulunan tricloan adlı madde daha bebek doğmadan anne karnında zarar veriyor.
Öyleyse bu yazıyı okuduğunuz andan itibaren florsuz diş macunu ve klorsuz su kullanmaya başlayalım.

Sağlıkla kalın

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
fazil_say_yemedigim_hakaret_kufur_alay_kalmadi_h3147[1]
Bir tweet için 10 ay hapis cezası alan ünlü piyanist: Fazıl Say

Bugünlerde herkes toplum değerlerine öyle bir sahip çıkar oldu ki şiirlerden dörtlükleri bile büyük imalar zannedip alınganlık gösterebiliyor. Bu alınganlıkla...

Kapat