Folik Asitle Zeki Bebek

Sponsorlu bağlantılar

Hamilelik bir insan  hayatının devamı için mutlaka gereklidir. Neslin devamı olmazsa olmazlardandır. Hamile kalabilmek ve çocuk doğurabilmek için neler verilmez ki. Hele de çocuğu olmayanlar için bulunmaz bir nimettir. İki aşkın meyvesiyle sonuçlanan bir dönemdir. Böyle olması gerekendir bana göre. Hamileliğin kolay ve sağlıklı atlatılması için gereken ne ise onlar yapılmalıdır.

Hamilelikte dikkat etmemiz gereken kurallar vardır elbette ki. Bunların başında beslenme geliyor. Beslenmenin hamilelikteki önemini bilmeyeniniz yoktur herhalde. Anne karnına düşen ilk cenin ve sonrasındaki fetusun gelişiminin her aşamasında mutlak besine ihtiyaç vardır. Anne ne yerse onu alır. Anne sağlıklı beslenirse bebekte sağlıklı olur.  Bu dönemde zararlı maddelerden uzak durursa bebeğinin sağlığı için iyi olacaktır.

Bol bol protein alarak, kalsiyum ve potasyumu depolayarak bebeğin dokularını ve kemiklerini besleyebilir. Yine yeşilliklerle C vitamini depolarını doldurabilir. Ispanakla demiri ve  tereyağı ile D vitaminini bebeğine verebilir. Folik asitin hamilelikteki yeri küçümsenmeyecek kadar büyüktür. Yapılan araştırmalar folik asitin fetusun sinir sisteminin gelişiminde oldukça büyük öneme sahip olduğunu göstermektedir. Özellikle ilk üç ay içerisindeki folik asit alımı bebeğin beyin gelişimini oldukça etkilemektedir.

Sponsorlu bağlantılar

Folik asitin sadece hamilelikte değil hamilelik öncesinden itibaren alınması gerektiği de vurgulanmaktadır.  B vitamini çeşiti olan folik asit hücre yapı taşlarının, kan hücrelerinin ve özellikle de sinir sistemi dokularının oluşumunda ve gelişiminde  önem kazanmaktadır.  DNA ve RNA üretimindeki rolü sebebiyle de önemlidir. Yapılan araştırmalarda ortaya çıkan bir diğer folik asit alım nedeni de merkezi sistemdeki anomalilerin engellenmesi ve bundan dolayı özürlü doğumların engellenmesi ya da en aza indirgenmesidir. Yine araştırma sonuçlarına göre  gebelik planlanmaya başlandığı zaman, diğer bir deyişle en az gebelikten 3 ay öncesinden başlayarak, gebeliğin 3. ayının sonuna kadar folik asit kullanılması önerilmektedir.

Folik asit içeren sebzeler arasında portakal ve diğer turunçgiller başı almaktadır. Bunlara ilaveten avakado, yeşil ve kırmızı mercimek ve bakliyat, barbunya, nohut ve fasulye sayılabilir.

Yeşil yapraklı sebzeler, folik asit ve demir yönünden en zengin besindir. Yeşil yapraklı sebzeler arasında ıspanak en yüksek derecede folik asit içeren sebzedir. Kuşkonmaz. buharda pişmiş kuşkonmaz, folik asit deposudur. Kuşkonmazı, yardımcı meze olarak kullanabileceğiniz gibi, bezelye gibi sebzelerle pişirerek ana yemek olarak da kullanabilirsiniz. Diğer sebzelere göre daha yüksek oranlarda folik asit içeren kuşkonmaz ayrıca A, K ve C vitamini gibi gerekli vitaminler açısından da iyi bir kaynaktır.

Fasulye, kuru fasulye de bol miktarda folik asit içerir. Bamya, sindirim sisteminde istenmeyen toksinlerin temizlenmesine ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olan bamya yüksek oranlarda folik asit içeriyor. Brokoli, besin açısından zengin bu süper yiyecek, aynı zamanda C vitamini, beta karoten, lif, kalsiyum ve demir kaynağıdır. Avokado, somon balığı ve ceviz gibi, avokadoda da bebeğin beyin gelişimi için gerekli olan omega 3 yağlı asitleri ve folik asit açısından zengin bir meyvedir. Avokado, bebeğinizin gelişen beyni için de çok faydalıdır.

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
bulasıcı
Havludan Bulaşan Hastalıklar ve Korunma Yolları

Bulaşıcı hastalıklar yüz yıllar boyu insanlığın çözüm arayıp da bulamadığı ve baş edemediği hastalıklardır. Bunların arasında insan vücuduna pek zararı...

Kapat