Google Sıralamada Ne Kadar Adil?

Sponsorlu bağlantılar

Google’da üst sıralara çıkmak her web sitesi sahibinin en büyük amacıdır. Çünkü başka hiç bir kaynağa gerek kalmadan google sayesinde bile yüz binlerce ziyaretçi çekmek ancak bu şekilde mümkün.

Zaten başka türlü ziyaretçi çekmeniz pek de kolay değildir. Ya çok beğenilecek farklı bir yanınız olmalı ya da çok büyük bir reklam ağınız olmalı.

Zaten büyük bir bütçeniz varsa ve her yerde reklamlarınızı yayınlatıp sitenize backlink yani geri linkler alırsanız ya da adınızdan söz ettirecek çapta iseniz ve haber olursanız ancak googleda ilk sıralarda çıkabilirsiniz.

Bu da tabii ki herkesin ulaşamayacağı bir şeydir. Ancak yeni bir girişimin büyük şirketlerin elde edebileceği bir şey.

Diyelim ilginç olmayan ve çok beğeni kazanmayan daha doğrusu beğenildiği halde dilden dile konuşulup yayılmayan bir siteniz var ama aynı zamanda gerçekten faydalı içerikler sunuyorsunuz. Bu durumda google amcanın size karşı tavrı ne olur sizce?

Şöyle söyleyeyim çok uzun bir süre boyunca sizi görmezden bile gelebilir. Bu da site trafiğinizin artmasını bırakın azalmasına bile sebep olur.

Peki google site sıralamasında ne kadar adil?

Konuyu biraz daha açalım. Bugün herhangi bir kelime de ilk sıralarda çıkan sitelere baktığımızda çoğunun gerçekten bomboş olduğunu görürüz. Ne tasarım ne içerik. Tamamen sıfırdır. Yalan yanlış bilgiler sırf çöplükten oluşan web siteleri.

Bunu her konuda söyleyemeyiz elbet fakat bu tarz sitelerin çok ciddi boyutlarda olduğu ortada.

Sponsorlu bağlantılar

İşte bu noktada ben google sıralamalarda yeterince adil diyemiyorum. Yeterince iyi bir analiz yapıldığını da düşünmüyorum.

Hep denir ya bir alanda uzmanlaşan web siteleri googleda ilk sıralarda çıkar diye. Peki ekşisözlük gibi hiç bir uzmanlığı olmayan ve yalan yanlış bilgilerle dolu olan (bazı yazarların yazıları gerçekten kıymetlidir belirteyim) bir web sitesi nasıl oluyor da ne yazarsanız yazın hep ilk sırada geliyor?

Bu tamamen uzun yıllardır aktif olması ve inanılmaz derecede çok içeriğe sahip olmasıyla mümkün oluyor. Böyle bir durumda google o siteyi adamdan sayıyor. Ha tabii bu içeriği sağlayanların kendileri ve çevreleri aracılığıyla çok büyük kitlelere ulaşmış olması da ayrı bir etken.

Benim anlatmak istediğim uzmanlaşma falan değil hit ve beğeni kazanma meselesidir. Yoksa kimseyi kötülemek değil amacım. Bende okuyorum ve beğeniyorum bu siteleri. Konu başka.

Örneğin gazete sitelerinin bir çok konuda üst sıralarda çıkması da buna bir örnektir. İstenilen konuda çok değerli yazıları olan kişiler sıralamada bile gözükmeyebilirken bu medya platformları sırf geniş reklam ağları sayesinde yükseklerde yer alıyor.

Yine de çok kötülemek istemiyorum. Sonuçta google en iyi arama motoru ve diğerlerine göre tabii ki daha adil. Ama en azından çöplüğe dönmüş siteleri dizininden temizlerse bizler daha iyi sonuçlara ulaşıp daha çok yararlanabiliriz.

Kısacası googleda yükselmek çok uzun zaman alan bir iştir. Çok emek ister. Başarabilirseniz de sırtınız yere gelmez.

Sponsorlu bağlantılar
  1. Faruk Cevapla

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
uzun saç
Saç Uzatmanın Hızlı ve Kolay Yolu

Saç uzaması istendiği hızda olmadığı zaman çoğu kişi için rahatsız edici bir durumdur. Hele de kadınlar için bu daha büyük...

Kapat