Gözünüzü Kaşımayın Kör Olabilirsiniz!

Sponsorlu bağlantılar

Gözlerimizin sağlığı ruh sağlığımız kadar önemlidir. Peki gözleriniz iyi görmediği zaman ne yaparsınız? Bu durumda bir göz doktoruna gitmekten başka çare olmadığını düşünmelisiniz.

Küçük yaşlarda başlayan göz bozuklukları ileri ki yaşlarda düzeltilmeyen göz hasarlarına yol açabilir. Bu nedenle beklerimizin  gözlerini ilk doğduğu andan itibaren düzenli olarak kontrol ettirmeliyiz.

45 yaş üzerine başlayan ve yakını görememe ile başlayan göz bozuklukları iş yapmamızı engelleyebilmektedir. Yaşlılıkta özellikle 60 lı yaşlarda giderek artan göz bozuklukları artık kişinin hayatını çekilmez bir hale getirmektedir.

Gözlerimiz dış etkenlerden etkilenen en hassas duyu organımızdır. Bu nedenle yaşadığımız ortamdan gelen toz, duman, fazla ışık vb. gibi etkenler gözlerimiz üzerinde olumsuz izler bırakabilir.

Örneğin gözlerimizde alerji varsa bir süre sonra çiçek tozları, sigara dumanı, toz bulutları vb. gözümüzün saydam tabakasında(kornea) kaşıntı ortaya çıkaracaktır. Bu şekilde sürekli kaşınan bir gözün yapısının bozulması an meselesidir.

Bu kaşıntının sonucunda henüz çok iyi tanınmayan ancak bizi körlüğe kadar götürebilen bir göz hastalığından bahsetmek isterim.

Sponsorlu bağlantılar

Gözlerin aşırı kaşınması sonucu korneanın yapısı bozulup incelmektedir. Keratokonus denilen bu göz rahatsızlığı erken teşhis edilmediği zaman hayatımızı karartan bir hale dönüşmektedir.

Peki nedir bu keratokonus?

Gözün ön kısmını oluşturan korneanın incelmesi, sivrileşmesi ve koni şeklini almasıdır.

Başlangıçta astigmat derecesinin artışıyla kendini belli eder.  Ortaya çıkış zamanı ergenlik öncesi ve ergenlik çağıdır. Nadiren de küçük  yaşlarda rastlanmaktadır.

Genellikle yirmili yaşlarda belirtileri verirse de pek fark edilmeden sinsice ilerlemektedir.

Türkiye’de görülme sıklığı 2000-2500 kişide bir olduğu tahmin edilmektedir. Ancak ülkemizde görülme sıklığı diğer ülkelerden daha yüksektir.

Bunun nedeninin de ülkemizin polenlerden yani çiçek tozlarından zengin olması düşünülürken aynı zamanda sıcak iklim kuşağında oluşu da bu oranı etkilemektedir.

Gizli kalmış ve halk arasında pek tanınmayan bir hastalık olan keratokonusa gözlerimizi koruyarak engel olabiliriz.

Öyleyse gözlerimizi fazla kaşımadan en yakın zamanda bir göz doktoruna baş vurup onun verdiği ilaçları kullanmalıyız.

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
google-adsense-logo-1920[1]
Adsense Reklamları ile İnternetten Günde 10 TL Kazan!

Merhabalar. Adsense reklamlarını bir çok kişi biliyordur fakat duymayanlar için ve henüz bloglamaya başlamayanlar için kısaca açıklayarak konuya giriş yapmak...

Kapat