Gülmenin Faydaları

Sponsorlu bağlantılar

Gülmek herkese yakışır mı orası bence tartışılır. Ancak her gülen kişinin o an içindeki sıkıntısının gideceğini artık kabul ediyoruz herhalde. Gülünce insanı rahatlatan nedir? hiç düşündünüz mü? Uzmanların görüşleri beynin bu sırada mutluluk hormonu salgılaması şeklinde birleşiyor. Gülünce ne mi olur?

Gülünce yüzümüzde güller açar. Gülünce kalp atışları artar ve organizmaya bolca oksijen girişi olur. Seratonin hormonunun miktarındaki artış melatonin hormonuyla kendini gösterir. Beynin artık endomorfin yani mutluluk hormonu salgılaması an meselesidir. Bunun sonucunda kaslar gevşer ve organizmada müthiş bir rahatlık ortaya çıkar. Yüzümüzde güller açar ve artık çok sert bir insanın bile görünüşü yumuşamış ve hayattan zevk aldığı belli olur hale gelmiştir. İşte bu dakikadan itibaren artık iç sıkıntılar umurumuzda bile değildir.

Sponsorlu bağlantılar

Peki gülmenin insanı mutlu etmesinin ötesinde başka faydaları yok mudur? Elbette ki vardır. Bu konuda  ABD’deki Loma Linda Üniversitesinde görevli bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre, gülmenin hafızayı yenilediği ortaya konulmuştur. Şöyle ki özellikle yaşlıların onları güldüren olayları ya da konuları daha iyi hatırlayabileceğini gösterdi.

Yapılan bu araştırmada bilim adamları, iki grup üzerinde çalıştı. Bazı katılımcılara 20 dakikalık komedi filmi izletti, bazılarından ise film seyretmeden sessizce oturmalarını istedi. Daha sonra her iki grup süre sonunda hafıza testine tabi tutuldu ve stres hormonu seviyesini belirlemek için katılımcılardan tükürük örneği alındı. Bu çalışmanın sonucunda komedi filmi izleyenlerin kısa süreli hafıza testinde daha başarılı ve stres seviyesinin de daha düşük olduğu görüldü.

Bu çalışmayla bilim adamları, gülmenin, hafızayı olumsuz etkileyen stres seviyesini azalttığını ve mutluluk hormonu seviyesini yükselttiğini, bunun sonucunda da hafızanın olumlu yönde etkilendiğini ortaya koymuş oldular.

 

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
1607113398752[1]
2014 ALES Sınavı Soruları ve Yorumları

Herkese geçmiş olsun. Umarım herkes ihtiyacı olan puanı alsın fakat maalesef böyle bir şey pek de mümkün değil. Bu sınav...

Kapat