Güzel Reklam için Güzel Senaryo

Sponsorlu bağlantılar

Ülkemizdeki reklamların başarısı ortada. Gelişi güzel bir fikir üzerinde oluşturulan bir reklam filmi.

Çoğu zaman bu iş basit bir şekilde sadece bir ünlünün oynatılması ve iki satır reklam metni okutulmasıyla geçiştiriliyor. Üstelik böyle bir reklam için şirketler milyonlar ödüyor.

Ne yaratıcı bir düşünce süreci ne emek sarf edilmiş bir  reklam filmi hazırlığı mevcut.

Maalesef bu halkımızın küçük görülmesi anlamına gelmektedir. Reklam olsun da nası olursa olsun mantığıyla hazırlanan basit reklamlar halkın ne olursa olsun ne sunulursa sunulsun satın alacağına yönelik bir harekettir. Bu da küçük görmekten başka bir şey değildir.

Bu biraz da bizim ülkemizdeki eğitim seviyesinin düşüklüğü gelir seviyesinin ise bundan bile daha düşük oluşu ile alakalı. Tüm bunlar kültür seviyesinde de yükselmemizi engelleyerek cehaletin yaygın olmasına sebep oluyor.

Bu noktada insanımızı suçlayamayız. Düzen bu şekilde işliyor ve sonuçta ne kadar iyi eğitim verildiği de tartışılır.

Bu ancak üst konumlardaki insanların, siyasilerin ve dahi iş adamlarının kendilerinden çok vatandaşlarını düşünerek güzel işler yapmasıyla düzelebilir. O da uzun bir zaman sonra.

Sponsorlu bağlantılar

Asıl olan ise herkesin sömürü düzeni üzerine işlerini yürütüyor olmasıdır. Bu da gelişmeye büyük bir takoz gibi engel oluyor.

Halbuki Avrupa toplumlarında üretilen reklamlar çok daha farklı olabiliyor. Bir reklam filmi çekmeden önce akademik araştırmalar yapılmasından tutun kamuoyu araştırmalarına kadar detaylı çalışmalarla yaratıcı bir çalışma gerçekleştiriliyor.

Reklam senaryosu üretmek için kafa patlatılıp reklam filmini çekmek için sanki bir sinema filmi çeker gibi emek harcanıyor.

Ben demiyorum ki Avrupa’da kötü reklam yok. Belki bizdekilerden bile kötüsü vardır. Ama mesele o değil. Mesele orantı kurup yüzdeye vurduğumuzda çıkan sonuç

Gerçek reklam bir ünlüyü oynatmakla olmaz. Bu farkı görmek çok kolay. Yavaş yavaş bunun da çözüleceğine inanıyorum. Son zamanlarda çıkan reklamlardan bazılarının başarısı alkışı hak edecek düzeyde. Buna dayanarak yine de umut var diyorum ve reklam sektörünün gelişmesi için daha çok düşünmesi ve kolaya kaçmaması gerektiğini belirtmek istiyorum.

Eğer izleyicinin film gibi güzel senaryolu reklamları oturup izlediğini ve reklamın amacına fazlasıyla ulaştığını bilselerdi daha yaratıcı olurlardı eminim. Belki de cahil olan halk değil reklamcılar ve iş adamlarıdır. Söz meclisten dışarı.

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
karadeniz
Karadeniz İsmi Nereden Geliyor?

Karadeniz isminin nereden geldiği ile ilgili 2 görüş vardır. Bunlardan biri herkesçe bilinir diğeri ise pek bilinmediği halde gerçek muhtemelen...

Kapat