HIV-AIDS Virüsü nedir ? Hangi yollarla bulaşır ?

Sponsorlu bağlantılar

Hayatımızın vazgeçilmesi olan cinsellik zevkin beraberinde birçok hastalık ve ölümcül virüsleri de getirebilir.

Küçük yaştan verilmesi gereken cinsellik eğitimi ne yazık ki verilmediği için henüz korunma yollarını bilmeyen insanlar var. Bunun getirdiği olumsuz sonuçlarda toplumda hızla yayılan hastalıklara ve virüslere sebep olmaktadır.

Budurum bulaşıcı olduğundan,yakın çevrenize ve bulunduğunu ortamlarda dahi bulaşıp olayı ölümcül boyutlara taşıyabilecek güçtedir. Alınacak önlemlere dikkat edildiği taktirde bu riskleri en aza indirmek sizler için faydalı olacaktır.

HIV:

Cinsel yolla bulaşan bir virüs olup sebep olduğu hastalığada Aıds denmektedir.Hıv virüsü doğrudan kanla ve kana temas etmiş cisimlerle bulaşabilir. HIV virüsü vücuda girdikten 3 ay sonra anca Elisa testi dediğimiz test ile belirlenebilir.Bu virüs bazı insanlarda hastalık yapmazken bulaştırdığı kişilerde hastalığa neden olabilir.

Aids:

Tedavisi olmayan bir hastalıktır. Hiv virüsünün vücuda girmesiyle vücudun mikroplara karşı korunma sistemini bozar ve birçok hastalıların oluşmasına neden olur.

Sponsorlu bağlantılar

Genellikle etkisi 5-10 sonra ortaya çıkabilir.Etkileri arasında nedeni bilinmeyen ateş,halsizlik,gece terlemeleri,cinsel organda oluşan yaralar,mantarlar ve zatürre sayılabilir. Vücuda tedaviler uygulanarak hastanın ömrü uzatılmış olur.

Hıv virüsünü taşıyan kişinin kullandığı klozet,çatal kaşık ile bulaşmaz. Bu virüs tokalaşma,öpme ile bulaşmaz.Ancan sert öpüşmelerde,diş eti kanamalarında,ağız yaralarında ki kan ile bulaşabilir. Hıv virüsü dışkı,öksürük yada böcek ve sinekler vasıtasıyla da bulaşmaz.

En fazla bulaşma yolları korunmamız cinsel ilişkilerdir. Bunlarda korunma yolları güvenilirli cinselliği bilmek gerekir. Ne şartlarda korunması gerektiğini bilmek budurumdan en az zararla kurtulmak anlamına gelmektedir.

Cinsel ilişki sırasında erkeğin penisi ve kadının hazne sıvısının cinsel birlikteliği yaşayanlarda ağız yoluyla temas şeklinde bulaşabilir.

En güvenli yol cinsel ilişki sırasında vaginal,anal(arkadan ilişki),oral(ağız yoluyla) kondom (prezervatif) kullanmaktır.

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
alışveriş
Alışverişin Püf Noktaları

Hepimiz alışveriş yapmayı çok severiz hele de biz kadınlar bayılırız. Depresyonda olalım veya olmayalım çarşı pazar dolaşmayı ve bol bol...

Kapat