İş Yerinde Mutlu Olmak için Uyuyun!

Sponsorlu bağlantılar

İş eski çağlardan beri süregelen bir kavramdır. Temelde gelir elde etme, bugün para, dün yiyecek bulma ama her zaman için yaşamı sürdürme bazlı bir olaydır.

İnsanlar bir iş kurarlar, bu işlerde sorunlar çıkar ve birileri gelir belli bir ücret karşılığında bu sorunları çözer ve süreçleri yönetir.

Bu ücretler işe göre değişir ve kimileri bolluk içinde kimileri kıt kanaat geçinir.

Şimdi yazacaklarım özellikle orta düzey gelir seviyesindeki ve kıt kanaat geçinen kısım için geçerli.

Bolluk içinde yaşayanlar zaten rahat bir ortamda büyük ihtimalle de sevdikleri bir iş ile uğraşarak gelir elde ederler. Bu oda onların mutsuz olmasına sebep olacak etmenleri ortadan kaldırır.

Bu iş bulma süreci bize ilkokuldan beri empoze edilerek doktor, mühendis gibi gelir düzeyi yüksek işlere yönlendirilmemizle başlar. Bu durum büyüklerimiz tarafından kendi yaşadıkları zorlukları yaşamamamız için bize tavsiye edilen bir durumdur haklı olarak.

Her ne kadar doktor da olsak mühendis de olsak büyük ihtimalle çok yoğun şartlar altında çalışıp gelir elde etmek için çok büyük emek sarf etmemiz gerekecek.

Kazanılan gelirlerimizi ise dilediğimizce harcayabileceğimiz vaktimiz bile kalmayacak çoğu zaman.

Bu yüzdendir ki ne doktorun ne mühendisin ne de çalışan çoğu kimsenin ev dışında bir hayatı vardır. Genellikle vakitlerinin çoğunu evde dinlenerek ve televizyon seyredip ailesiyle vakit geçirerek harcarlar.

Bunun aksini düşünmek zaten pek de mümkün olamazdı. O kadar saat çalışıp yorulan birinin zaten kalan vaktini de dışarıda yorularak geçirmek istemesi biraz mantıksız olurdu.

Sponsorlu bağlantılar

İşte geçen bunca vaktin nasıl geçtiği ise apayrı bir konu. Kim olursa olsun hemen herkes sevmediği işlerde istemediği şekillerde ve mesailerle çalışmakta. Hiç kimse sabahın erken saatlerinde işe giderken mutlu gitmiyor. Mutlu çalışmıyor. Bu da hem kendine hem işverenine hem de toplum ekonomisine zarar veriyor.

İşe biraz daha mutlu gidebilmenizi ve vaktinizi daha rahat geçirmenizi sağlayacak tavsiyeler:

Size ve kendime en temel tavsiyem erken yatıp çok güzel bir uyku uyumak.

Bu nokta çok önemli. Her ne olursa olsun boş boş oturacak bile olsak uykusuz olduğumuz zamanlarda mutsuz ve güçsüz oluruz.

Hem psikolojik hem fizyolojik doygunluğa ulaşmamız için uyku çok önemli.

Diğer bir tavsiyem ise iş yerinizi kişiselleştirmek olacak.  Bu ne demek derseniz anlatayım. İş yerinizde daha rahat davranmanızı ve kendinizi eviniz kadar olmasa da kendinize ait bir ortamda hissetmenizi sağlayacak materyallerle donatın.

Bu ailenizden fotoğraflar olur, sevdiğiniz tarzda kalemlikler, malzemeler, teknolojik aletler ve benzeri her şey olabilir.

Bunlar en azından psikolojik olarak huzurlu olmanıza yardımcı olur.

Diğer bir unsur ise rahatlıktır. İş yerinizde rahat olmalısınız. Özellikle masa başı bir işte çalışıyorsanız bu konuya çok özen gösterin. En az uyku kadar önemli bir unsur olan rahatlık sizin eve yorgun dönmenizi ve kalan vaktinizi kendinize ayırabilmenizi sağlar.

Koltuğunuzu gerekirse değiştirin en azından minder gibi malzemeler kullanın.

İş arkadaşlarınızla hayatı paylaşmaya çalışın. Muhabbetiniz ne kadar samimi olursa iş yerinde o kadar mutlu ve rahat olursunuz.

Şimdilik bahsedeceklerim bu kadar. Dilerim bir gün herkes sevdiği işi yapar ve herkes mutlu olur.

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Öfke
Sinir ve Öfkeyi Kontrol Etmenin 6 Yolu

Öfke hayatımızın her anı bizi takip ediyor, arkadaşlarımıza, öğretmenlerimize ve ailemize sıkça öfkelenip patlıyoruz. Özellikle bazı insanlar çeşitli sebeplerle daha...

Kapat