İstanbul Üniversitesi Dicle, Odtü eylemlerinin 3. ayağı

Sponsorlu bağlantılar

Bir süre önce Dicle Üniversitesinde başlayan ve temeli çok öncelere dayanan, fakat ara ara olduğu gibi yine şu sıralar patlak veren karşıt görüşlü insanların çatışmaları ve eylemleri sürmeye devam ediyor.

Dicle’den sonra ODTÜ ile devam eden eylemlerin şimdiki durağı ise zaten siyasi kimliği ve öğrenci eylemleri, direnişleriyle adından medyada sıkça söz ettiren İstanbul Üniversitesi.

Bugün sabah saatlerinde üniversitede yaşanan gerginliğin bir benzeri de geçtiğimiz günlerde Eskişehir Anadolu Üniversitesinde yaşanmıştı.

Eylem yapan ve herkes gibi kendi haklarını savunmaya çalışan bir grup öğrenci polis ve özel güvenlik tarafından tartaklanmıştı. Bugün de aynı olay İstanbul’da yaşandı.

Amacı fikirlerini söyleyip isteklerine kavuşmak olan öğrenciler çevik kuvvet tarafından etkisiz hale getirilerek susturulmaya çalışıldı. Bir üniversitede yaşanmaması gereken bu hareketler gerçekten içler acısı. Polisin okul koridorlarında ve bahçesinde öğrenci kovalayıp yaka paça yakalaması gerçekten aciz bir halde olduğumuzu gösterir.

Her ne kadar öğrencilerin üslupları da doğru olmasa da ki bunlar her fikir grubuna dahil kişiler olabilir; sağcı, solcu ve ya şeriatçı fark etmez. Öğrenci üniversite içinde tam da sınav öncesi bir terörist muamelesi görmemeli. Bu durumu düzeltmenin daha uzlaşmacı ve şiddet içermeyen yolları olmalı.

Sponsorlu bağlantılar

İşte eylemden kısa bir video.

İstanbul Üniversitesi Dicle, Odtü eylemlerinin 3. ayağı

Burada olayın farklı bir yüzünü de incelemeliyiz aslında. Pkk ile silah bırakma görüşmeleri çerçevesinde Abdullah Öcalan ile bile düzgün bir iletişim kurmaya çalışılırken bir öğrenciye bu denli sert tepki nedendir?

Bu eğer o öğrenciler bilerek veya bilmeyerek bir terör örgütünün amacına hizmet ediyor olsalar bile üniversite sınırları içinde hoş karşılanacak bir durum değil. Ha o zaman öğrencinin öğrencili kalmıyor gerçi. Durumun şekli değişiyor. Öğrenci sırf provokasyon amaçlı hareketler sergileyip olay çıkartmaya çalışabiliyor. Yine de yaklaşım bu olmamalı. O zaman polis ve devlet de eylemin amacına ulaşmasına ve olay çıkmasına sebep olmuş oluyor.

En iyi yöntem sakin yaklaşmak ve sessiz kalıp özgürlük hakkını kullanmasına izin vermek. O zaman olabilecek en kötü şey sıradan bir eylem, ses çıkartma ve dağılma olur. Kavga durumlarında tabii ki müdahale şart; fakat böyle bir durumda polis de devlet de fikri olmayan öğrencileri bile kendileri hakkında olumsuz fikir sahibi yapar.

Unutulmamalıdır ki ezilenler her zaman daha çok taraf toplarlar. Bu kişiler terörist bile olsa.

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
liseli_genclere_aids_egitimi
HIV-AIDS Virüsü nedir ? Hangi yollarla bulaşır ?

Hayatımızın vazgeçilmesi olan cinsellik zevkin beraberinde birçok hastalık ve ölümcül virüsleri de getirebilir. Küçük yaştan verilmesi gereken cinsellik eğitimi ne...

Kapat