Kahperengi mi Merhamet mi?

Sponsorlu bağlantılar

Her geçen gün bir yenisinin daha ekranlarda yer aldığı, kitaptan uyarlanma dizilerden biri merhame.

Nedense toplumumuzun dizisi yapılmadan pek fazla farkında olamadığı kitaplar bu sayede belki de daha fazla okuyucu kitlesinin oluşmasını sağlayabiliyor.

Bu bir anlamda üzücü ama yine de diziler uğruna oluşan merak sayesinde kitabın okunmak istenmesi kitabın değerinin daha fazla artmasını sağlayabiliyor.

Bunun yanında kitabı okuyan ve diziyi de izleyen biri olarak şunu diyebilirim ki kitapla birebir örtüşen kısımların yanında dizinin diğer bölümlerinin kurgusu kesinlikle çok ama çok başarılı.

Aslında Türk filmlerinde sıkça görülen bir durum olan zengin çocuk fakir kız ikilisi kitapta değişik bir kurguyla hayat bulmuş. Tabi doğal olarak bu sayede dizide de bu ikili farklı bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Kitapta Narin sarışın ve renkli gözlü olarak tasvir edilirken dizide Narin karakterini canlandıran Özgü Namal ise bu tasvire pek uymuyor.

Bunun yanında diziye Sermet karakteri eklenmiş; ancak kitapta böyle bir karakterden bahsedilmiyor. Bu da dizide olmazsa olmaz entrikalar ve farklı olayların oluşmasına neden olacak olan esas can alıcı nokta sanırım.

Sponsorlu bağlantılar

Bunun yanında kitapta Narin’in annesi ve abisiyle birlikte Şadiye’de ölürken, dizide Şadiye yaşıyor ve Narin onu yıllar sonra buluyor. İki kardeş yayınlanan son bölümde sonunda birbirlerine kavuşuyor.

Dizide henüz Narin’in üniversitedeki halleri karşımıza çıkmadı. Kitabın son kısımlarında Narin’in İstanbul’da neler yaptığından ve Deniz’le nasıl karşılaşıp kardeş gibi olduklarından bahsediyor.

Kitabın sonuna baktığımda ise başka şekilde bitirilebilirdi diye düşünüyorum. Ya da merhamet televizyonda yayınlandığından bu yana tüm gelişmeler ve dizinin kurgusunun çok daha iyi olması nedeniyle böyle bir düşünce içindeyim belki de ama sanki biraz daha iyi bir sonu hak ediyordu bu kitap.

Son olarak diyeceğim şu:

Eğer diziyi izlemiyorsanız ama izlemek istiyorsanız öncelikle Kahperengi kitabını okuyun derim. Çünkü diziyi izleyip kitabı sonradan okursanız kitabı okurken artık gözünüzde canlandırdığınız karakterler dizi karakterleriyle özdeşleşiyor olacaktır.

Bunun yanında kitaptan belki beklediğinize ulaşabilir belki de beklediğinize ulaşamayabilir, hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Bundan sonrası sizin kanaatiniz…

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Yüzme-Öğrenmenin-Adımları
Yüzme Tekniğini Geliştirmenin Yolları 3 (devam)

Merhabalar arkadaşlar. Bu yazıma ayak çırpma tekniğini anlatarak devam edicem. Güzel oturmuş bir ayak tekniği olmazsa olmazdır. Çünkü su üzerinde...

Kapat