Kalıcı ve Sağlıklı Zayıflama Teknikleri

Sponsorlu bağlantılar

Kilo çoğu insan için sorundur. Kimileri için fazla oluşu kimileri için de az oluşu hem beden hem de ruh sağlığı açısından zararlı etkiler doğurur. Ama hiç birimiz sağlığımızı görünüşümüzden daha fazla önemsemeyiz maalesef.

Vücudumuzun şekilli olması, erkekler için genelde kaslı oluşu, bayanlar için fit oluşu en çok önemsediğimiz şeylerdendir. Biz bu şekilleri bu kadar önemserken sağlığımıza ne kadar zarar veriyoruz kimse dikkat etmiyor.

Kiloların fazla ya da az olması kadar zararlı olan bir şey varsa o da bu kilolardan kurtulmak ya da kilo kazanmak için yapılan uygulamalardır.

Biz genelde sağlıklı beslenmeyi bir oturuşta bol bol yemek zannediyoruz. Her çeşit  yağlı, şekerli gıdaları tüketmeyi vücudumuzu güçlendirmek ve sağlığımıza kavuşmak zannediyoruz.

Tam tersi durumlarda yok değil. Ne kadar az yersek o kadar iyi yağsız, şekersiz ve çok az yiyerek sağlıklı beslendiğimizi düşünenler de var.

Bu konularda fazlasıyla bilgi eksiğimiz var. Emin olun bu düşüncelerle hareket ettiğimiz için şeker, tansiyon gibi bir çok hastalığa yakalanıp sağlığımızın berbat olmasına sebep oluyoruz.

Bırakın ne yediğinizi hesaplamayı hangi sırayla yediğinizin bile önemi var aslında. Örneğin tıka basa yenen bir yemeğin ardından hemen tatlı, meyve yemek bile aşırı yüklenme sebebiyle sindirim sistemini ve kan dolaşımını bozarak bize zarar veriyor.

Şimdi biraz doğru beslenme yollarından bahsedeceğim: 

Öncelikle ne fazla yağlı ne de tamamen yağsız yemek yiyoruz. Önemli olan doğru oranı tutturmak. Gerektiği kadar enerjiyi sağlayacak miktarı tüketmek ve bu seviyenin ne altına ne üstüne çıkmak.

Aynı şey şekerli gıdalar için de geçerli. Sonuçta vücudun şekere de ihtiyacı var. Ama her şeyin fazlası zarar. Ayrıca meyvelerden de aldığımız fruktoz şeker yerine geçebiliyor, buna da dikkat edelim.

Sponsorlu bağlantılar

Zayıflamanın bir de hamile bayanlar için olan boyutu var. Bu konuda Doğum Sonrası Zayıflamanın 5 Kolay Yolu yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Yavaş ve kalıcı zayıflama yollarından bahsedeceğim biraz da:

Bir kere şunu bir anlayalım; zayıflamak aç kalmak değildir!

Tam tersine aç kalırsanız zayıflamayı bırakın hayatınızı bile riske atarsınız. Belki kısa sürede zayıflarsınız; fakat vücudunuz ilk bulduğu fırsatta sizden daha fazlasını depolayarak intikamını alacaktır.

Önemli olan nokta gerekli bütün hammaddelerden orantılı olarak tüketmektir.

Bunun için ya bir diyetisyene gidin ya da bilgisi tam bir kişiden destek alın. Sağdan soldan dolma bilgilerle bir yere ulaşamazsınız.

Hızlı yemek yerine yavaş yavaş çok çiğneyerek yemeyi deneyin.

Gün içinde az az miktarlarda ve sık sık aralıklarla atıştırarak metabolizmanızı hızlandırın ve sindirimi kolaylaştırın. Tabii ki toplamda çok fazla yememeye dikkat edin.

Olmazsa olmaz elbette ki spor. Sporsuz bir zayıflama sağlıksız ve geçici bir zayıflamadır. Bayanlara tavsiyem kas yapmaya engel olmak için ağırlık çalışmaktan zor sporlardan kaçınmaları. Yürüyüş ve hafif tempolu koşular sizin için en uygunudur. Bunu ufak egzersizlerle de destekleyebilirsiniz.

Bol bol sebze ve meyve tüketin. Ama bir öğününüzü sırf salata yiyerek geçirmek yerine yanında peynir, tavuk, ton balığı gibi hafif gıdalar tüketin. Tabii ki aşırıya kaçmadan ve özellikle ton balığının yağını süzmeyi unutmadan.

Son olarak yine bol bol su tüketin ki hücrelerde parçalanma kolaylaşsın.

Formda kalmanız dileğiyle.

Sponsorlu bağlantılar
  1. MFK Cevapla

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
iuuq_NV_00jnh86_SL_jnbhftibdl_SL_vt0jnh86023_2NU_70fmmfshu_2NU_mf3_SL_kqh[1]
İnsanlar Yalnızlaştıkça Bölünür

İnsan ilişkilerinin bitmesinde birçok farklı sebep bulunur. Zaman içinde değişen durumlar, huylar veya artık birbirine katlanamama arkadaşları hatta aileleri birbirinden...

Kapat