Kanlı öksürük ciddiye alınmalı mı?

Sponsorlu bağlantılar

Kış mevsiminin çıkmak üzere olduğu bu aylarda hava değişimi yüzünden hasta olan insan sayısı ve normal kış mevsimi içindeki hasta insan sayısına göre oranı daha yükseklere çıktı maalesef.

Bir yandan sıcaklığıyla terletip, bir yandan da soğuk rüzgarlarıyla üşüten bir havada hasta olmamak için yapabileceğiniz şey çok fazla değildir. Kalın giyinmek daha beter terleyip hastalığa kucak açmaya ince giyinmek ise üşütmek için doğaya mükemmel bir fırsat sunmaya benzer.

Hastalıkların da hafiften ağıra doğru çeşitleri var elbette; fakat bilinen bir şey var ki ağır hastalıklar hapşurupla değil öksürükle kendisini belli eder.

Neden ağır hastalıklar öksürükle anlaşılsın diye sorarsanız sebebi basittir.  Hapşuruk burundaki titreşimlerden üretilirken öksürük direk solunum sisteminden gelen uyarılarla oluşur. Bu da durumun ciddiyetini ister istemez arttırır.

Sponsorlu bağlantılar

Geniz akıntısı sebebiyle soluk borumuza ve akciğerlerimize kaçan salgılar istenmedikleri için gerçi çıkartılma amacıyla öksürerek atılırlar. Bu durumlarda balgamımızı çıkartmamız gerekir ki tekrar öksürüğe sebep olmasın.

Eğer ki bu konuda fazla ısrarcı olur ve kendiniz boğazınızı yırtarcasına öksürecek olursanız o zaman işler hiç de iyiye gitmez söylemem lazım. Bunu yapmamak gerek çünkü fazla zorlayarak öksürmek boğazın ciddi seviyede tahriş olmasına ve kanamalara sebep olabilir.

Gelelim asıl konuya. Bu kanama durumu elbette ilk adımda çok tehlikeli gözükse de her hasta olduğunuzda aşırı öksürmekten boğazınızın yıpranmasıyla biraz kan geldi diye kendinizi kanser oldum zannetmeyin.

Bu durum tabii ki eğer ciddi bir süre devam edecek olursa doktora gitmeniz gerekir; fakat kısa vadede bundan korkmanıza gerek yok.

 

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
quup1[1]
Bir Türk sosyal ağı: Quup.com

Facebook ve twitter gibi bir siteyi neden türkler değil de hep yabancılar yapar ve neden Türk'lerin kendine ait bir web...

Kapat