Karanlık Deyip Geçme!

Sponsorlu bağlantılar

İnsan doğası gereği merak etmeden duramıyor. Sınırsız bir öğrenme isteği doğuştan beri içimizde gelişerek varlığını koruyor. Öyle canlılarız ki etrafımızdakilerden de öte kendimizi bile sorgulayabiliyoruz. Bu felsefe olayı piyangodan çıkmadı sonuçta. Ama en çok merak edileni büyük olasılıkla kozmosun ta kendisi.

İçinde bulunduğumuz şu büyük siyah odanın bilinmeyenleri hep esrarlı gelir kulağa. Aslında öyledir de… Çünkü, şu an ki evren hakkında bildiklerimiz bilmediklerimizin yanında bir damla bile etmiyor. Bir kere görünür evrenin karanlık madde ve karanlık enerji-isimleri çok havalı değil mi?- ile dolu olan kısmı %96’dır ki şu an fizikçilerin üzerinde çalıştığı %4′ lük ‘bildiğimiz anlamıyla evren’ gülünç derecede küçüktür. Bildiğimiz anlamıyla evren, çünkü bu cümle adeta terimleşmiştir ve özellikle popüler bilim kitaplarında çok rastlarsınız. Çok güzel bir ifadedir. Nedenine gelince bildiğimiz %4′ lük küçük kısım atomlardan oluşan kısımdır. Galaksiler, galaksiler arası maddeler(seyrek de olsalar), yıldızlar, yıldız sistemleri, gezegenler. masanızdaki alet edevat ne varsa hepsi bu %4′ lük kısma sığar. Ne kadar da az şey biliyoruz öyle, fark ettin mi? Geri kalanı hakkında çok şey bilinmeyen karanlık çatısı altındaki ifadelerdir. Neden karanlık? Karanlık olayı şu şekilde izah edilir: Karanlıktırlar çünkü ne maddeyle, ne de ışıkla etkileşime girerler. İşlerini gizli kapaklı yürüten evrenin mafya babaları gibiler. Karanlık enerji, oran olarak karanlık maddeden daha fazladır. Yani aslında %74 civarında. Diğer karanlık zımbırtı ise %22 civarındadır. Normalde kütle çekiminin uygun doğrultuda harekete engel teşkil ettiğini söyleyebiliriz. Sonuçta o elma Newton’un poposuna değil de kafasına düştü değil mi? Aslında o elma bilimsel bir rekabetin ürünüydü ama şimdi bundan bahsetmeye gerek yok. Hem zaten her yerde elma görmekten bıktım. Şu Alacakaranlık film serisinden tut da Aşk-ı Memnu’ ya kadar. Neyse bu elma muhabbeti nereden çıktı yahu?

Sponsorlu bağlantılar

Evren doğduğundan beri genişliyor ve yapılan çalışmalar ilginç bir şekilde evrenin pozitif ivmelenerek, yani hızının artarak genişlediğini gösteriyor. Evrendeki maddelerin her biri, tek bir atom da dahil kütleçekimsel bir alan oluşturur ve lisedeki evrensel sabit içeren Newton denkleminden hatırlarsanız, bu kütle çekimi kütle ile doğru, mesafenin karesi ile ters orantılıdır. Dolayısıyla paydanın alt kısmı kareli bir ifade olduğundan grafik paraboliktir ve sıfıra yaklaşır. Bu da evrendeki her zerreciğin birbirleriyle etkileşim içinde olduğunu gösteriyor bize. Şu karmaşaya bak! Benim akciğerlerimdeki bir Oksijen atomu ile güneşteki herhangi bir hidrojen atomu arasında duygusal bir yakınlaşma olduğu anlamına mı geliyor bu? Sonuçta kütleçekiminin maddesel bir aşk olduğu gözünüzde canlanmıştır herhalde. O kadar kütle -yani %4 de olsa- muazzam derecede bir kütle çekimine sahip. Fizikçiler, bu müthiş kütleçekimi ağının evrenin genişleme hızını azaltacağını düşünüyorlardı aksine evren hızlanarak genişliyor. Peki, yavaşlama yok, durağanlık da yok. İşte fizikçiler bu noktada karanlık enerjinin devreye girebileceğini, yani çekime karşı koyabilen şeyin bu olabileceğini düşünüyorlar. Tam anlamıyla anlaşılamasa da karanlık enerji, karanlık madde  ve evrendeki kütleyi mağlup ederek evrenin jet motoru ihalesini kazanmış durumda. Karanlık madde dediğimizde ise aslında birden fazla şey kastediliyor. Bunlar: zayıf etkileşimli büyük kütleli parçacıklar(Weakly İnteracting Massive Particle, WİMP), nötrinolar(neredeyse hiç etkileşime girmeyen kütlesi çok küçük parçacıklar ve şu anda güneşin saldıklarının milyonlarcası içinizden geçip gidiyor) gezegenler, gaz yığınları,sönmüş yıldızlar ve aksiyonlardır. Bu aksiyon denen şey, ki bunu benim gibi matematik ve fizikten çok anlamayanlar için söylüyorum, fizikteki ilginç bir fonksiyonun daha da ilginç hale gelmiş şekli imiş. Wiki’den görebilirsiniz.İsimlerinden pek haz etmesem de karanlık madde ve karanlık enerji hiçbir zaman göründüğü gibi olmayan evrenin tekrar haklı çıktığını gösteriyor. Gözümüzün önünde göremediğimiz çok şey var!

 

 

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
yüz3
Kadınlarda Göğüs Kıllanması ve Çözüm Yolları

Öncelikle bu sorunun sadece kendinizde olmadığını belirtmek isterim. Biz kadınların bu tarz sorunları hep olmuştur ve bu da çok yaygın...

Kapat