Karın kasları nasıl çıkartılır (six pack)

Sponsorlu bağlantılar

Merhabalar arkadaşlar. Bundan önceki yazımda body-buildingin bilinmesi gereken 3 temel prensibinden bahsetmiştim onu okumadıysanız onu okuyun öncelikle çünkü bu bi devam yazısı niteliğinde..

Buradan önceki yazıma ulaşabilirsiniz.

Evet kaslarınızın daha görünür olmasını istiyorsanız o oranca cilt altı yağlanmanızı yani genel olarak vücut yağ oranınızı azaltmanız gerekli. Aslında hepimizde karın kasları var bazılarımızda daha görünür sadece.

Dünyanın en güçlü adamı yarışmalarını görmüşsünüzdür. Koskacaman dev gibi adamlar 100 lerce kiloluk ağırlıklar kaldırarak değişik parkurlar geçerler. Koskoca tırları çekerler ve buna benzer birsürü şey yaparlar. O adamlara baktığımız zaman göbekli gözükürler baklava pek göremezsiniz. Adeta bir ayı gibidirler :). Ama şundan emin olabiliriz. O adamlarda hepimizden ama herkesten çok daha güçlü karın kasları var. En baklavalı gözükenden bile daha güçlü. Ancak görüntüye odaklı bir çalışma yapmadıkları için karın yağları kaslarının üstünü örtüyor.

Evet karın kasları vücudun denge merkezinde bulunur ve yaptığımız çoğu antremanda doğrudan olmasada çalışır. Aynı şekilde üst bacak kaslarımız (uyluk bölgesinde ki kaslar ve kalça kaslarımız) vücudumuzun core bölgesi denen yerdedir. Yaptığımız çoğu harekette dolaylı veya doğrudan çalışır. Güç ve denge merkezimiz burasıdır. Karın ve üst bacak kaslarımız ne kadar güçlüyse okadar avantaj sağlarız çoğu sporda.

Şimdi esas yapılması gerekenleri sıralıyorum baklavaları çıkarmak gerçektende çok zor bir hedef ama kararlılıkla bu prensiplere uyulursa imkansız değil.

Sponsorlu bağlantılar

Bir önceki yazımda bahsettiğim gibi

iyi bir antrenman

iyi hazırlanmış beslenme programı

ve dinlenme

Antrenman için size bu vidyodakinin aynısını öneriyorum:

Karın kasları nasıl çıkartılır (six pack)

Her hareketi yapabildiğiniz sayıyla yapmaya başlayın. mesela her hareketi 12 kere yaparak başlayıp zamanla arttırın 2 şer 2 şer arttırarak 30 lara kadar çıkartın. Dinlenme sürelerini 30 sn yapın.

Antremanınız her gün olmamalıdır arkadaşlar. Hergün değil haftada 2 gün veya 3 gün karın bölgesine odaklı çalışmanızı öneririm.

buna ek olarak çok iyi ayarlanmış bir interval içeren kardiyo programı haftada 2 gün yapılırsa baklavalarınızı hissetmeye başlarsınız.

Beslenme bu işteki en önemli nokta diyebilirim. Yağı tutabildiğiniz kadar minimum tutmalısınız. Un şeker den kaçınabildiğiniz kadar kaçının. Beyaz ekmekten uzak durun. Esmer ekmek yiyebilirsiniz.

ve bu konuda yanlış bilinenlerden bazıları:

– Günde 150 mekik çekersem baklavalarım çıkar( hayır öyle birşey yok her gün aynı kası çalıştırırsanız aksine kas gelişmesinden çok kas yıkımı olur)

– Mekik karın bölgesini zayıflatır ve karın kaslarını çıkarır. (karın bölgesini zayıflatma diye birşey yoktur. metabolizmanızı hızlandırarak genel olarak yağ oranınızı azaltırsınız. mekik sadece karın kaslarınızı güçlendirir. Ancak tempolu yapılmış bir koşu da en az mekik kadar karın kası çıkarmanıza yardımcı olur. Unutmayın karın kaslarımız core bölgemizde yani çoğu sporun güç aldığı ve etki ettiği önemli bir kas grubu.

Sponsorlu bağlantılar
  1. mehmet cengiz Cevapla

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Schengen Vizesi
Schengen C ve D Tipi Vizeler Nedir, Nasıl Alınır?

Merhabalar sizlere uzun araştırmalar sonucu  kendim içinde almam gerekebilecek olan ve yurtdışı seyahatlerinizde özellikle de Avrupa'ya gideckseniz mutlaka almanız gereken...

Kapat