Kazançlı bir Yatırım için Bilinmesi Gerekenler

Sponsorlu bağlantılar

Ticaret her geçen gün daha da hızlanarak büyümeye devam ediyor. Bu hız aynı zamanda sektörün dinamiklerinin de çok hızlı bir şekilde gelişmesine temel oluşturuyor.

Ne yazık ki bu büyüme küçük işletmelerin kan kaybedip büyük işletmelerin daha da tekelleşmesine sebep oluyor.

Bilançoları milyar dolarlarla ölçülebilen devasa şirketlerin hemen her alanda yatırımlarını genişletmesi küçük yatırımcıları zor duruma sokuyor.

Çağın gerektirdiklerine ayak uyduramayan işletmeler batmak zorunda kalıyor maalesef.

Bu sebeple bir iş kurmadan önce çok ciddi bir şekilde fizibilite çalışması yapılmalı ve bilgi sahibi olunmalı. Sektördeki diğer işletmelerin durumları göz önünde bulundurulup ona göre adımlar atılmalı.

İşte bu adımlardan bazıları:

Öncelikle net sermayeniz her an hazır ve kullanılabilir olmalı.

Bu sermayenin ne kadarını nereye harcayacağınız önceden belirlenmeli.

Özellikle batma riskine karşın en azından bir kaç aylık idare edebileceğiniz seviyede bir sermayeye sahip olmalısınız. Bu neden önemli derseniz, yatırımlar genelde kısa vadede geri dönüş yapmazlar. Mutlaka bir kaç aylık zarar etme durumu söz konusu olacaktır. Bu riski bilerek işe girmek tutunmanızı kolaylaştırır.

Kuracağınız iş hakkında çok geniş bilgilere sahip olmalısınız. İşin nasıl işleyeceği hakkında eksik bilgi sahibi olmanız işlerin gidişatını aksatıp sorun yaşamanıza neden olur.

Sponsorlu bağlantılar

İşi kurduktan sonra her adımınızı planlı atmalısınız. Bunları önceden belirlemelisiniz. Çok satış yapıldığında talepleri nasıl karşılayacağınızı ya da işler yolunda gitmediğinde arzı nasıl daraltacağınızı planlar dahilinde belirlemenizde fayda var.

Yatırım yaptığınız alandaki piyasa bilginiz tam olmalı. Diğer işletmelerden çevre edinmeli ve ona göre işe girişmelisiniz.

Eğer bir dükkan açacaksanız tutacağınız yer çok önemli.

Ayrıca eğer civarda sizinle aynı işi yapanlar varsa pazar payını karlarını ve zararlarını bir şekilde öğrenmelisiniz.

Reklam en önemli unsurlardan biri. Bakkal dükkanı bile açsanız mutlaka adınızı duyurmalı kendinizi tanıtacak aktivitelerde bulunmalısınız. En basitinden broşür dağıtabilirsiniz.

Sektöre yenilik katmanız gerekebilir. Yeni bir ürün ya da hizmet müşteri çekmenizi ve farklılık yaratarak belki rakiplerinizden daha çok kazanmanızı bile sağlayabilir.

Resmi işlemleri iyi bilmeli devletle sorun yaşamamaya özen göstermelisiniz. Maliyet hesaplamalarınızı çok ciddi yönetmeli ve ona göre adımlar atmalısınız.

Fiyat politikanızı rakiplerin fiyatları ve müşteri taleplerini öğrenip ona göre belirlemelisiniz.

Bunlar gibi sayabileceğimiz daha bir çok şey var elbette; fakat bunlar en temel noktalar ve unutmayın ki küçük bir iş bir holdinge bir holdingde batık bir şekle dönüşebilir.

Ticarette her zaman değişiklikler olur. Bu yüzden çok sağlam adımlarla hem yenilikçi hem de temel klasik yöntemleri aynı anda uygulayabilmelisiniz.

Başarılı ve bol kazançlar.

 

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
yemek7
Yiyecek Fotoğrafları Modası

Bu yazı pek objektif olmayabilir, bunlar kendi düşüncelerimdir. Son günlerde moda olan bir durumdan bahsetmek istiyorum çünkü bu durum beni...

Kapat