Kellikten Menopoza Her Derde Deva Bitki:”Adaçayı”

Sponsorlu bağlantılar

Ada çayı hepimizin bildiği gibi şifalı otlardandır. Ada çayı çayır ve bahçelerde yetişen son derece faydalı bir bitkidir.

Yemeklerde koku ve lezzet arttırıcı bir baharat olarak kullanılmasının yanı sıra şifalı yönüyle de derdine derman arayanların baş vurduğu bir ilaçtır.

Ada çayı yaprak ve çiçekleriyle ayrı bir kıymet kazanmıştır. Mayıs ve Haziran aylarında toplanan yapraklarıyla şifa dağıtmaktadır.

Bir tutam ada çayı çiçeği ve yaprakları cezvede kaynatılıp soğuduktan sonra gargara yapılırsa boğazdaki iltihabı gidermektedir.

Kadınlık hormonu olan östrojeni arttırıcı özelliğinden dolayı menopoz dönemindeki kadınların imdadına yetişerek ateş basmalarını azaltmaktadır. Ancak ada çayı kullanılırken bazı noktalara dikkat edilmelidir.

Sponsorlu bağlantılar

Özellikle menopozdaki ateş basmalarında günde 2-3 fincandan fazla içilmemelidir. Aynı zamanda erkeklerin kelliğine karşı günde 1 fincandan fazla içmemesi gerekmektedir

Düşük tansiyonlu kişilerde tansiyonu düşürdüğünden dolayı fazla kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

Ada çayının çiçeklerinin bir miktar sirke içinde bekletilmesiyle elde edilen öz yatalak hastaların ağrılarını gidermede masaj yoluyla kullanılır.

Ada çayının 13. asırda kutsal kabul edildiği söylenirken bu durum şu dizelerde dile getirilmiştir.

“Eğer dikmişsen ada çayını bahçeye, ne gerek var ölmeye!”

Afiyet Olsun!

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
alinda2
Ucuz ve Güzel Bir Tatil için Alinda Beach Hotel

Bu yazıyı Hotel Alinda'nın oturma salonundan yazıyorum. Otel hakkındaki izlenimlerimi şu sıralar tatile gitmeyi düşünenler için yazmak istedim.

Kapat