Kompakt Full Frame Fotoğraf Makinesi

Sponsorlu bağlantılar

Fotoğrafçılığı eğer hobi olarak yapıyorsanız fakat ekipmanların ağırlığından şikayet edip bazen taşımaya üşenecek hale geldiyseniz, sizin için bir önerim var. Son zamanların harika teknolojisinden bahsedeceğim. Her ne kadar bu teknoloji daha önce leica markasında var olsa da, leica makinelerin fiyatları her zaman çoğumuz için hobi amaçlı ulaşılamayacak kadar pahalı olmuştur.

Öncelikle biraz kompakt makine ve dslr makineleri konumuzla ilgili kıyaslayalım. Bir fotoğraf makinesinin fotoğraf kalitesini belirleyen en önemli faktörlerden biri sensör boyutudur. Kompakt makine dediğimiz küçük ebatlara sahip makinelerin sensörleri dslr makinelere oranla leica gibi istisnalar hariç her zaman küçük olmuştur. Dslr makinelerin sensörleri daha büyük, dolayısıyla görüntü kaliteleri çok daha iyidir. Fakat dslr makineler içindeki ayna sisteminden dolayı daha hacimli ve ağırdır. Kimilerine göre bu durum daha havalı olsa da bir çok fotoğraf sever için bir süre sonra bu ekipmanları taşımak zor hale gelmektedir.

Geçtiğimiz bir kaç yıl içerisinde dslr fotoğraf makineleri ile aynı sensör büyüklüğüne sahip kompakt makineler piyasaya çıktı. Adeta Fotoğraf sektörüne yeni bir heyecan geldi. Dslr makinelerden olumsuz farkları, ayna sistemlerinin olmaması ve dolayısıya vizörsüz, ragefinder ya da elektronik vizörlü olmalarıydı. Fakat artık dslr makinelerde kullanılan kalitede lensler kullanılmaya başlanılabildi, bazılarının lensleri sabit değişemez olsa bile görüntü kalitesi için buna değer belkide çünkü sensörleri büyüktü.

Sponsorlu bağlantılar

Birçok büyük sensörlü kompakt fotoğraf makineleri piyasaya çıktıktan sonra akıllardaki soru işareti ve beklenen full frame sensöre sahip kompakt makinelerdi. Peki nedir full frame sensör? Full frame sensör dslr makinelerdeki en büyük sensör boyutudur. Full frame i belirleyen boyut, eskiden kullanılan filmli makinelerdeki 35 mm olan film boyutudur. Fotoğrafta daha fazla derinlik, daha iyi doku, daha iyi iso performansı ve daha iyi dinamik alan sağlar, gözle görüldüğünde daha gerçekçi fotoğraflar olduğunu anlarsınız. Bu boyuttaki sensörü kompakt makineye sığdıran ilk firma Sony oldu ve Sony Cyber-Shot RX1 piyasaya sürüldü.

Sony Cyber-Shot RX1 i biraz tanıyalım. İlk full frame sensöre sahip kompakt digital fotoğraf makinesi. Oldukça küçük boyutlara sahip. İnanılmaz bir fotoğraf kalitesi. Çok iyi bir lens : Carl Zeiss 35 mm f/2 . En büyük avantajı elbette boyutundan çok büyük işler sağlaması. Dezavantajları ise, vizörü yok 3 inc lcd ile çekim yapıyorsunuz, lensi malesef değişemiyor bu üzücü olsa da üstündeki lens çok kaliteli, bir diğer dezavantajı her ne kadar leica marka fotoğraf makinelerinden daha ucuz olsa bile yine de fiyatının biraz tuzlu olması. Bunun sebebi bu teknolojinin henüz yeni olmasıdır. İlerleyen zamanlarda kabaca “küçük boyutlu iyi fotoğraf çeken fotoğraf makineleri” diyebileceğimiz bu sektörde tüm markalar birbirleri ile yarışacak ve fiyatlar ucuzlayacaktır.

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
yemek
Yemek Yaparken Zayıflayın!

Biliyorum aranızda zayıflamayı deneyip başarısız olan binlerce kişi var. Asla zayıflamak için çok sıkıcı yemek listeleri ve spor aktiviteleri denemek...

Kapat