Menopoz Belirtileri Canınızı Sıkmasın

Sponsorlu bağlantılar

Menopoz kırk beşli yaşlarda başlayan ellisi yaşlarda artık kader haline gelen bir dönemdir.  Ondan hiç bir kadın kaçamaz er ya da geç mutlaka bu dönemi geçirecektir.

Acaba bu dönemi sağlıklı ve sıkıntısız anlatabilir mi kadınlar ?  Elbetteki  ancak alınması gereken tedbirleri yerine getirirse.

Menopoz sıkıntıları gündüz ve gece günün her  saatinde gelebilen ateş basmalarıyla kendini gösterir.  Bazen de üzme ve titreme ardından gelir.

Adet döneminin artık sonuna geldiğini bu belirtilerle fark ettiren doğal bir dönemdir menopoz.  Bu dönem sanıldığı gibi kadının yaşlandığı ve artık işe yaramadığı bir dönem değildir.

Menopoz döneminde eğer evliyseniz mutlu karı koca ilişkinin yaşanabileceğini düşünün. Ve bununla mutlu olun.  

Menopoz döneminde ateş basmalarıyla ilgili sıkıntılarımızı mutlaka doktorunuza danışarak düzenleyin.  Ateş basmaları vücudun vazomotor kısmıyla düzenlenir.

Ateş basmalarıyla östrojen hormonunun eksikliğinden kaynaklandığını unutmayın.

Menopoz döneminde gece terlemelerini göz ardı etmeyin sakın. Buna bağlı ortaya çıkan uykusızluk geceleri artık işkence haline gelecektir.  Hele çarpıntı güm güm adeta.  Aynen dediğim gibi hepsi düzelebilecek   geçici belirtilerdir.

Sponsorlu bağlantılar

Menopoz döneminde kemik kaybı olacağından kemik yoğunluğu ölçülerini ihmal etmeyin.  Aslında çocukluktan itibaren alınan Ca bu döneme yatırım yapılan eşdeğerli hazine bana göre.

Menopoz döneminde meme dokusunda meydana gelebilecek değişiklikleri de kulak ardı etmemeli.  Dolayısıyla meme mamografisi ve ultrason mutlaka doktor kontrolünde yaptırılmalıdır. 

Menopoz döneminde cildin çok çabuk yaşanacağını unutmayınız nedenle cildi kuru olan kadınların bu dönemde daha fazla özen göstermesi gerekiyor.  Bu nedenle nemlendirici kremler ve bitkisel çözümler kullanılmalıdır. 

 Menopoz döneminde duygu birikimi, kaygı yoğunluğu ve depresyon kendini zaman zaman gösteren diğer belirtilerdir. 

İçinizden ağlamak geliyorsa ağlayın hiç durmadan çünkü engelleyemezsiniz hormonlarınız böyle istiyor.

Yine bu dönemde kilo değişiklikleri yaşanabileceğinden sebze ve meyve ağırlıklı ancak proteini ihmal etmeden beslenmek gereklidir. 

Menopoz döneminde baş ağrısı ve baş dönmesi en fazla dikkat çeken belirtilerdendir.

Menopozda günlerinizin güzel ve sıkıntısız geçmesi dileğiyle…

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
17sters nedir
Başarmanın En Büyük Engeli Stres

Stresi, günlük hayatta karşılaştığımız olaylara karşı vücudun göstermiş olduğu tepki olarak tanımlayabiliriz. İçinde bulunulan durumun kişinin üzerinde kurduğu baskı ve...

Kapat