Nazar Değmesi Gerçek mi Uydurma mı?

Sponsorlu bağlantılar

Daha çok müslümanlar arasında yaygın olarak kabul görmüş bir inançtır nazar değmesi.

Hatta o kadar ileri düzeylere ulaşmıştır ki bir insana bırakın zarar vermeyi ölümüne bile sebep olabilecek kadar güçlü ve korunulması gereken bir şey olduğuna inanılır.

Aslında hakkında çok az şey bilinir ve daha çok kulaktan dolma duyumlarla yayılmıştır.

Bir yerde bahane olarak bile çıkabilir karşımıza. Nasıl derseniz eğer söyleyeyim.

İşleri iyi olan birisinin ki işten kastım hayatındaki herşeydir birden bire işlerinin yolunda gitmemeye başlaması ile bahane olarak bana nazar değdi demesi çok kez duyduğumuz bir laftır.

Ben nazar ile bu bahanenin birbirinden ayrılması gereken iki şey olduğuna inanıyorum. Elbette nazar değmesi de gerçekleşmiş olabilir; fakat bir insan işinin gereklerini yerine getirmediği zaman suçu hemen nazar atmamalı.

Her neyse peki nedir bu nazar ve gerçek midir? Etkileri nelerdir?

Öncelikle bu yazıyı yazmadan önce çok dindar birisi olmadığımı ve çok engin bilgilere sahip olmadığımı belirtmeliyim. Kimseyi yanlış yönlendirmek ya da yanlış inançlara sevk etmek istemem.

Benim anlatacaklarım daha çok işin bilimsel ve mantıksal yanlarıyla elle tutulur şeylerdir.

Dünya üstünde dolaşan bir enerji vardır. Bunun adına ne derseniz diyin, ister metafizik ister dini ya da ruhani güçler ister başka bir şey. Bu enerji vardır ve sadece insanlara değil tüm canlılara etki eder.

Enerjiden kasıt kullandığımız enerji değil elbette.

Var olan bu enerji sirkülasyonu kimi canlının bünyesinde daha çok kimisinde daha az bulunmakta ve yoğunlaşmaktadır.

Bazı insanların enerjileri o kadar yüksektir ki bakışlarıyla cisimlere dahi etki edebilirler. Televizyonlarda görmüşsünüzdür. Birileri çıkar ve masayı sandalyeyi yerinden oynatır. Bunların hepsi gerçek değil tabi sırf şov amaçlı yapılanları yok değil, fakat içlerinde gerçek olanları da mevcut.

Nasıl ki ses gücüyle bir cam kırılabilir, ışığın yoğunlaşmış haliyle bir şeyi bıçak gibi kesebilirseniz bu tespit edemediğimiz enerji ile de bir şeylere yahut birilerine olumlu ya da olumsuz etki edebilirsiniz.

Sponsorlu bağlantılar

İşte nazar tam da bu noktada devreye giriyor bence.

İnsanların hepsi iyi  niyetli değil. Hatta insanın doğası gereği kıskançlık ve bencillik en temel özelliklerindendir. Birisinin sahip olduğu bir şeyi başka biri mutlaka kıskanır, kıskanmasa o da sahip olmak ister. İşte bu kuru istek bile o kişide istemeyerek de olsa olumsuz bir enerji yoğunlaşmasına sebep olur.

Bu enerji de aktarım ile diğer kişiye ulaşarak olumsuz sonuçlar doğuracak şekilde etki edebilir.

Bu noktada bilinen bir şey daha varki o da renklerin etkisi. Nasıl ki nazar boncukları mavi renk tonlarında yapılır enerjiyi çekmeleri için işte insanlarda da renkli gözlü olanlar enerjiyi daha çok çekebilir. Bu da onların daha yoğun bir enerjiye sahip olmalarını ve düşüncelerinin bakışlarıyla bile etkili bir şekilde aktarılmasına sebep olabilir.

Peki nazarın dini boyutu nedir?

Bu konuda yine okuduğum bilgilere dayanarak çok fazla detaya girmeden yüzeysel bilgi vermek istiyorum. Çünkü çoğu kimse gibi bende yeterinde bilgiye sahip değilim. Zaten böyle konularda ileri düzeyde bilgi sahibi olmak pek de mümkün olmuyor. İnsan aklının algılayamayacağı türde bilgiler olduğu için genelde varsayımlar ve teoriler üzerinde kalıyor.

Peygamber Efendimizin bu konuda söylediği hadisleri mevcut ve bazı din adamlarıyla, düşünürlerinin de bu konuda hem fikir olduğu görülmekte.

Nazar diye bir şeyin varlığı genel olarak kabul edilmekte ve çok ciddi etkiler oluşturabileceği de savunulmakta.

Ayrıca nazarın sadece insanlar tarafından değil diğer bilinen ama göremediğimiz varlıklar tarafından da değebileceği söylenmekte.

Peki ne yapmak lazım korunmak için?

Açıkçası ben pek bir şey yapılabileceğini düşünmüyorum. Eğer inançları ve bilgisi kuvvetli biri olsaydım daha çok şey aktarabilirdim; fakat şu an herkes gibi bende dua edilmesi ve nazar değdireceğini düşündüğünüz kişilerden ve ortamlardan uzak durmanızı tavsiye edebilirim.

Bir de her yerde her şeyi konuşmamanız insanların dikkatini çekmemeniz yararlı olabilir.

Allah hepimizi nazardan korusun…

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
karadeniz
Karadeniz İsmi Nereden Geliyor?

Karadeniz isminin nereden geldiği ile ilgili 2 görüş vardır. Bunlardan biri herkesçe bilinir diğeri ise pek bilinmediği halde gerçek muhtemelen...

Kapat