Nedir bu “T.C.” çılgınlığı?

Sponsorlu bağlantılar

“TC” yani herkesin bildiği Türkiye Cumhuriyeti ifadesinin kısaltılmış hali. Bu günlerde tartışılan yeni uygulamaların getirilmesine kadar ülkemizdeki her kurumun başında yer alan ibareydi bu kısa iki zararsız harf.

Nedense bugünlerde bir şeyler oldu devletimize ve sanırım özelleştirmelerin etkisinde fazla kalındı ki devletin kurumlarından bile özlük bilgilerimizin uzaklaştırılması için çalışmalara girişildi.

Herkesin kulaktan dolma bir iki bilgisi vardır bu konuda. Şimdi konunun asıl çıkış kaynağı hakkında ufak çaplı bilgi vermeye çalışacağım.

Geçtiğimiz günlerde “Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası” resmi olarak başındaki iki kelimenin kısaltılmış hali olan “TC” atılarak sadece “Ziraat Bankası” adıyla anılması kararı alında devlet büyüklerimiz tarafından.

Bununla beraber aynı şekilde bir uygulama da “Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı” ‘dan geldi. Onlar da Halk sağlığı kurumu başkanlığının gönderdiği bir genelgede bu ifadeyi kullanmayarak uygulamaya katkıda bulunmuşlardır.

Sponsorlu bağlantılar

Şimdi gelelim neden ve sonuçlara. Bu ibare neden kaldırılır ve neden daha önce konuşmuştu. Devlet kurumları olan her yerin başında bulunan ve çok öncesinde konulmuş olan bu ifadeyi kaldırmak neden olsa gerek. Ben diyorum ki bunun kokusu zamanla çıkar neyin ne olduğu iyice belli olur elbette; fakat kapitalizm ve liberal ekonominin etkilerini görüyoruz. Yani, malın mülkün toplumlara devletlere değil insana bizzat şahsına ait olduğu düşüncesiyle hareket edilerek yapılmış olabilir.

Bu ne demek derseniz, yakında başından “TC” ifadesi silinen   kurumlar özelleştirilebilir ve topluma ait olan fayda sağlayan kurumlar daha iyi bir hizmet amacı adı altında şahıslara devredilebilir. Bu durumda devletimiz de ancak aldığı vergilerle ki o da ne kadar işe yararsa olduğu kadar katkı sağlayabilir demek oluyor.

Her neyse bu konu zaten anlaşılabilecek bir şey de değil. Bunca problem varken, ekonomik kalkınma adına bir şey yapılması gerekirken böyle ufak şeylere takılmak pek akıl karı değil. Açık konuşmak gerekirse neyin ne olduğu da aslında hiç ama hiç belli değil. Bugün kaldırılan ifadeler yarın kaldırılmadı diye geri de gelebilir. Bunlar halkın oyalanması için medyatik hareketler de olabilir. Ben artık belirsizliklerin ve gereksizliklerin sonsuzluğunda kaybolmuş toplumumuza acil şifa diliyorum. Hakkımızda hayırlısı.

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
wordpress site hızlandırma
WordPress Sitenizi 8 Adımda 4 Kat Hızlandırın!

Artık web sitelerinin en çok önemsediği şeylerden biri googleda üst sıralarda çıkabilmektir. Bu daha çok ziyaretçi daha çok gelir demektir....

Kapat