ÖYP Taban Puanları ve Yerleştirme Sonuçları

Sponsorlu bağlantılar

Öyp yani öğretim üyesi yetiştirme programı kapsamında geçtiğimiz temmuz ayında açıklanan kadrolara yapılan başvuruların yerleştirme sonuçları ve bölüm, üniversite, ilan bazlı sıralı taban puanları açıklandı.

Öyp ile bilgisi olmayanlar için kısaca açıklamakta yarar var sahip olunabilecek meslek akademisyenliktir. Yani başlangıç olarak araştırma görevlisi olarak bir üniversiteye sanki liseye öğretmen atanırmış gibi atanırsınız.

Daha sonra yüksek lisans ve doktoranızı yapmak üzere eğer varsa kendi atantığınız kurumda yoksa merkezi başka bir üniversitede görevlendirilirsiniz.

Bunun ardından doktoranın bitince kendi kurumunuza döner ve mecburi hizmet sürenizi tamamlayana kadar çalışmaya devam edersiniz.

Bu arada yüksek lisansa başlaybilmek için belli bir dil puanı barajını aşmanız gerekmektedir.

Devlet atanan kişiyi ücretsiz olarak dil kursuna gönderir. Bu sürede de maaş almaya devam edersiniz. Fakat eğer sanırım 2 yıl gibi bir süre içinde dilden yani ydsden 65 alamazsanız meslekten ihraç edilirsiniz.

Sponsorlu bağlantılar

Bu durum aslında bu yolla iş sahibi olmaktan insanı biraz vazgeçirse de ülkemizde ki işsizlik durumu göz önüne alındığında kimse bunu umursamadan bir an önce para kazanmaya başlamak istiyor ve haliyle de bu meslek için talep yükseliyor.

Aslında akademisyenlik gibi yani bilim adamlığı gibi bir ülkenin gelişmesinde çok önemli rol oynayan bir mesleğin böyle öğretmen atar gibi atanması ilgincime gitmiyor değil.

Ama malum durumlar malum sonuçlar. Herkese başarılar.

Yerleştirme sonuçlarına ulaşmak için buraya tıklayınız.

Taban puanlara ulaşmak için buraya tıklayınız.

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
aintabsofrasi_eksili_ufak_kofte[1]
Ekşili Bulgur Köftesi

MALZEMELER; 1 SU BARDAĞI ADANA BULGURU ( İNCE), 3 YEMEK KAŞIĞI UN, 1 YEMEK KAŞIĞI İRMİK, 1 YUMURTA, TUZ, BAHARAT...

Kapat