Pilav Yapmanın Püf Noktaları

Sponsorlu bağlantılar

Pilav yapmak herkes tarafından sanki çok zor bir şeymiş gibi lanse edilir ve becerilmesi zor gibi düşünülür. Halbuki pilav yapmanın bir kaç püf noktası var. Bu noktalara dikkat ederek yapılan pilavlar her zaman lezzetli olur.

Şimdi tarife geçmeden önce önemli 2 noktadan bahsedeceğim. Bunlardan birincisi pilavı suda bekletme, ikincisi ise pilava bardak ölçüsü ile su koyma. Bu iki konuyu biraz açalım.

Pilavı suda bekletme:

Pilav yapmaya başlamadan önce pirinçlerinizi yıkayıp ılık suyun içine koymanız pilavınızın daha lezzetli olmasını sağlar. Yumuşayan pirinçler takır tukur olmadan rahatça kavrulur ve lezzet kazanır.

Pilava konulması gereken su miktarı:

Genel olarak kabul edilmiş ölçü bire bir buçuk olarak geçer. Yani 1 bardak  pirinç koyduysanız 1,5 bardak su koymanız gerekir.

Şimdi gelelim kolay ve lezzetli pilavımızın tarifine:

Öncelikle ne kadar pilav yapmak istiyorsak o kadar pirinci yukarıda anlattığım bardak ölçüsü ile bir kaba ya da süzgece koyarak yıkıyoruz.

Yıkadıktan sonra ılık suyumuzu üstüne ekleyip beş on dakika kadar yumuşamasını bekliyoruz.

Bu arada ben acelem olduğu zaman suda bekletmeden yapıyorum. Çok sorun olmuyor. Güzelce yıkamanız zaten pirincin üstünde su kalacağı için kavurmaya başladığınızda pirincin yumuşamasını sağlayacaktır. Ama tabi aceleniz yoksa suda bekletmek en iyisidir.

Sponsorlu bağlantılar

Pirincimiz  suda beklerken eğer severseniz ki ben çok severim şehriyeleri kavurmaya başlayın. Ben yanıp yapışmaması için bir damla sıvı yap damlatıp bir miktarda tereyağı koyarak kavurma işlemini yapıyorum. Ölçüsü size kalmış. İster tamamen sıvı yağ ister katı yağ kullanırsınız.

Şehriyeleri kavurma işlemine başlamadan önce bir damla sıvı yağı tavaya damlatın ve şehriyeleri atıp ocağın altını açın. Bir iki dakika içinde kullanacağınız katı yağı da tavaya atın ve şehriyeler kavrulurken yağ da erisin. Erken atarsanız yağın yanmasına sebep olur.

Kavurma işlemi bitince pirincin suyunu süzün ve tavaya atıp beş on dakika kadar kısık ateşte kavurun. İyice kokusu gelmeye başladığında tuzunuzu atın ve ölçülü bir şekilde kaynar suyunuzu ekleyip pirinçleri düzeltin ve kapağı kapatın. Altını en kısık seviyeye ayarlayın.

Bir süre sonra miktarlara gözünüz alışacak ve ölçü kullanamayacaksınız emin olun. Zaten bir parmak boyu kadar yükseklikte su koymanız ölçüye eşit olmasınız sağlar.

On on beş dakika kadar sonra pilav suyunu çekmiş olur. Kontrol edin ve lapalık varsa biraz da bekletin. Eğer normalse ocağı kapatın ve peçete koyup demlenmeye bırakın. On beş dakika kadar demlendikten sonra pilavınız yemeye hazır. Hepinize afiyet olsun…

Sponsorlu bağlantılar
  1. Ipek Cevapla
  2. Ipek Cevapla
  3. Tevfik Kıllı Cevapla

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
i (2)
Bahar Yorgunluğundan Kurtulmanın Yollları

Baharın gelişi içimizde tabiatın canlanışı adeta. Çiçekler açar, kuşlar öter ve çocuklar dışarıda oynarlar. Ne de güzeldir günlerin uzaması ve balkonlarda...

Kapat