Polonya Euro’ya Geçerse Ne Olur?

Sponsorlu bağlantılar

Bildiğiniz gibi Erasmus öğrencilerinin en yoğun gittiği bölgelerden biridir Polonya. Bu yüzden son yıllarda ciddi bir öğrenci yoğunluğu yaşamaktadır. Giden öğrencilerin Polonya’yı tercih etme sebebi ise verilen hibelerde çok rahat geçinebilecek olmalarıdır. Hoş gerçi son yıllarda hibe miktarları düşürüldü ama olsun yine de Polonya candır:))

Şimdi bu durumdan neden bahsettim çünkü içinde bulunduğumuz yıllar içinde Polonya’nın Euro’ya geçme ihtimali var. Bunu nereden çıkarıyorum derseniz eğer söyleyeyim. Litvanya henüz geçti ve tüm avrupa birliği üyesi ülkeler ekonomik alt yapıları uygun olduğunda euroya geçmek zorunda. Bu durum kimin ne zaman geçeceğini belirtmiyor fakat bir zorunluluk var ortada.

Daha önce geçen ülkeler ekonomik altyapıları bunu karşılayabilecek seviyede olmadığı için krize girdi. Bu da toparlanması çok zor bir parasal kriz aslında. Avrupa Birliği’nin desteklemek zorunda kalması ise güç kaybetmesine sebep oluyor. Bu da ayrı bir konu.

İşte bu sebeplerden ötürü Polonya halkı ve meclisi aslında euro kullanmak istemiyor. Hem de ekonomileri günbegün güçlenmekteyken. Normalde 2012 yılında yapılan bir açıklamaya göre 2015 yılında geçme planlarının olduğu söylenmişti. Fakat bu gerçekleşmedi. Şimdi ihtimal 2016 yılında.

Sponsorlu bağlantılar

Peki ya Polonya Euro’ya Geçerse Ne Olur?

Şimdi bunu şöyle açıklamak istiyorum. Bir ülkenin para birimini değiştirmesi aslında ekonomik alt yapısı oturmuş ve düzeni enflasyonu gibi ekonomisi belli bir ülke ise sorun değildir. Yani fiyat politikaları, alım gücünü değiştirmeyecek şekilde ayarlanırsa bir sıkıntı yaşanmaz. Yalnız burada önemli bir nokta var nominal ücretlerin yani rakamsal ücretlerin ne olacağı.

Yani eskide 5 ziloti olan birşey artık 5 euro olursa sıkıntı yaratır. Bu hem kur farkında diğer ülkeler için sıkıntı yaratır hem de euro basan ab için sıkıntı yaratır. Çünkü ne kadar çok miktarda para basılırsa bu o kadar çok değer kaybetmesi anlamına gelir. Ama yine de bu durum gerçekleşirse eğer sıkıntı çıkabilir.

Yok eğer 5 ziloti olan şey 1 euro olursa o zaman hiç bir değişiklik olmaz ve eski satın alma gücü devam eder. Bu durumda ne bizler kur farkından etkileniriz ne de ab. Ayrıca ekonomik alt yapısı güçlü olduğu için bundan fayda bile elde etmesini sağlar. Ama eğer az önceki örnekteki gibi pahalanırsa o zaman sahip oldukları dış yatırımları da kaybedebilirler.

Velhasıl durumun tam olarak ne olacağını kestirmek güç. Ama umalım da Polonya euroya çok sonra geçsin ve ekonomik durum denkliği sağlanarak devam etsin. Kimse üzülmesin…

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
faceyet
Yetkiliyesor.com | Şimdi onlar düşünsün!

Sizlere kendi ürünüm olan amatör bir web sitesini tanıtacağım. Maksadım reklam yapmaktan ziyade tüketici bilinci oluşturmak. Bir ihtiyaçtan doğan bu...

Kapat