Polonya Euro’ya Ne Zaman Geçecek?

Sponsorlu bağlantılar

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yakın bir zamanda Litvanya Euro bölgesine dahil oldu. Bu durum aslında pek de beklenen bir durum olmamasına rağmen küçük bir ülke olması hasebiyle kolay bir şekilde geçiş yapmış bulunmakta.

Aslında ekonomisinin yeterince güçlü olmaması  bu durumun ülkenin lehine mi aleyhine mi işleyeceği meselesinin tartışılmasına sebep oluyor. Halkın bir kısmı euro konusunda isteksizken daha büyük bir kısmı da bu geçişin ülke ekonomisine katkıda bulunacağına ve gelirinin artacağına inanarak euroya geçişi destekliyor.

Şimdi burada ciddi belirsizlikler var aslında. Euro’ya geçişle birlikte eğer nominal ücretler yükselecek olursa ucuz iş gücü bakımından düşünüldüğünde eskiye göre dış yatırım alma ihtimali düşecektir. E bu durumda ülke ekonomisini gerçekten olumsuz etkileyecektir.

Bu geçişle beraber şu an 19 Ab ülkesi Euro kullanmaya başladı. Litvanyalılar bir 6 ay daha eski para birimi olan litas kullanmaya devam edebilecek ve değişimler bankalardan yapılacak.

Asıl konumuza gelecek olursak eğer Polonya ne zaman Euro’ya geçiş yapacak sorusu eminim ki erasmus programına katılmayı düşünen binlerce insanın aklını kurcalayan soru.

Normalde 2012 yılında yapılan görüşmelerde Polonya için Euro’ya geçiş yapması istenmişti zaten. Fakat Polonya hükümeti ve halkı o dönem için euroya geçmeyi uygun bulmamış ve istememişti. Bu geçişi ekonomik alt yapıları tamamen güçlendiğinde ve gerçekten hazır olduklarında yapmayı istedikleri aşikar.

Özellikle Ab’nin içinde bulunduğu kriz durumu ve bunun euroya geçiş yapan ekonomisi aslında çok da güçlü olmayan ülkeler arasında çok kötü bir etki yarattığını gören Polonya sanırım aynı şeyin kendi başına da gelmesini istemiyor. Bu da akıllıca bir davranış olarak euroya geçişin ertelenmesini ortaya çıkartıyor.

Sponsorlu bağlantılar

O zaman için 2015 yılına kadar ekonomik gereklilikleri yerine getirebileceklerini fakat yine de Euro’ya geçmek için acele etmediklerini belirtmişlerdi. Bu da demek oluyor ki Polonya zaten içinde bulunduğumuz 2015 yılında artık geçiş yapamayacağına göre en erken 2016 yılında geçiş yapar bu da beklenen değil sürpriz bir geçiş olur.

Bu durumda da yine en azından 6 ay daha ziloti kullanılır ve 2016 yılının ortasında ancak tam olarak euroya geçilmiş olur.

Ama daha gerçekçi bir tespit yapmak gerekirse Polonya hem kendi ekonomisini iyice güçlendirmek adına hem de avrupadaki krizin bitmesini bekleyerek etkilenmemek adına en erken euroya geçiş tarihi olarak 2017 yılını düşünecektir diye tahmin ediyorum. Ama belli olmaz tabi her an her şey olabilir.

Euro’ya geçiş yapılabilmesi  için ekonomik durumun fiyat, faiz hadleri gibi önemli konuların çok iyi hesap edilmesi lazım ki tüm bunları oturtmak bile epeyce bir zaman alacaktır diye düşünüyorum.

Erasmus öğrencileri için en azından 1 yıl daha gönül rahatlığıyla gidilebilecek bir ülke Polonya. Kaldı ki euroya geçiş gerçekleşse bile hemen uçuk fiyatlar oluşmayacaktır. Polonya güçlenmekte olan bir ekonomiye sahip ve krize girmeden atlatmayı başaracaktır.

Sonuçta önemli olan hangi para biriminin kullanıldığı değil alım gücünün bundan nasıl etkilendiğidir. Yani kişi 1000 ziloti maaş alırken birden 300 euro almaya başlarsa ve fiyatlar ile faizler sabit tutulursa burada çok da bir değişiklik yaşanmaz açıkçası. Bu yüzden euro kullanılsa da aynı ziloti kullanılsa da aynı gibi görünüyor.

Sadece ortaya şöyle bir fark çıkıyor. Türk lirası ile PLN arasındaki kur farkından kazançlı çıkma durumu ortadan kalkıyor. Bu yüzden eskisi kadar uygun bir olma özelliğini yitiriyor Polonya. Ama yine de Polonya candır:))

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
1330183251_en-ilginc-tasarimlar10[1]
Birbirinden İlginç Tasarımlar

Bu tasarımlara bakarken gerçekten kimisinin çok kullanışlı ve gerçekten çok yaratıcı fikirler olduğunu düşündüm. Siz ne dersiniz?

Kapat