Ramazanda Sağlıklı Beslenmeye Dikkat!

Sponsorlu bağlantılar

Ramazan hepimizin bildiği gibi çoğu kişi için kilo alınan ve sağlık kaybedilen bir aydır. Halbuki tam tersine insanların sağlığına kavuşması daha düzgün bir vücudu elde etmesinde çok büyük bir fırsattır.

Hatta öyle ki bu fırsatı iyi değerlendirenler normal zamanda veremediği kiloları kolayca verirler. Beraberinde de daha sağlıklı bir insan olurlar.

İşte değinmek istediğim konuda tam olarak bu. Ramazan ayı içinde sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermezseniz bu ay sizin için pek de iyi şeyler getirmeyebilir.

Peki nedir dikkat edilmesi gereken hususlar? 

Öncelikle o kadar uzun saat aç kaldıktan sonra yapılması gereken ilk şey iftar vakti ezanın okunmasıyla birlikte bir kaç yudum su içmek ve varsa çorbayı yavaş yavaş içerek bünyenizi ve özellikle midenizi alıştırmak.

Sponsorlu bağlantılar

Bu çok önemli bir nokta. Birden bire bütün yemeklerden yemeye çalışırsanız mideniz aşırı düzeyde çalışmaya başlayacak ve kan basıncınız yükselerek kalbiniz birden bire daha çok yorularak kan pompalayacak. Bu da demek oluyor ki kalp sorunlarına kadar ilerleyebilecek riskte bir harekettir.

İkinci etken ise çok yememek. İftarda mümkün olduğunda az yemek yemelisiniz. Biliyorum o açlığın üstüne insanın canı ne görse çekiyor fakat dikkat etmek lazım. Mide bir miktarını hazmettikten sonra yavaş yavaş atıştırmalar halinde yemek yiyerek midenizin rahatça sindirmesini ve vücut dengenizi sabit tutmayı başarabilirsiniz.

Bahsetmek istediğim son konu ise sahurdaki beslenme şekliniz. Sahur vakti son dakikaya kadar tıka basa yemek yiyip hemen yatmak çok sakıncalı. Mümkünse yemeğin üstüne bir yarım saat kadar oturun hareket edin ve sonra uyuyun. Böylesi vücudunuz için daha iyi olacaktır.

 

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
göz
Gözünüzü Kaşımayın Kör Olabilirsiniz!

Gözlerimizin sağlığı ruh sağlığımız kadar önemlidir. Peki gözleriniz iyi görmediği zaman ne yaparsınız? Bu durumda bir göz doktoruna gitmekten başka çare olmadığını düşünmelisiniz.

Kapat