Sıcak Toprağa Su Dökmek Bitkileri Yakıyor

Sponsorlu bağlantılar

Bu yazımda aslında benim de yeni öğrendiğim ve gerçekten de hiç dikkat etmediğim bir meseleden bahsedeceğim.

Anlattığımda bilmeyenler varsa ki eminim vardır çok şaşıracaklar. çünkü bende şaşırmıştım. Aslında çok basit olan ve mantıken kavranması gereken bir durumun farkında olmayışımız bizim ne kadar dikkatsiz ve düşüncesiz olduğumuzu da gösterebilir.

Bu konu daha ziyade bahçesi ve ya ekili bir arazisi olanlar için geçerli. Özellikle ekme biçme işlerine yeni başladıysanız mutlaka bilmeniz gereken bir şey hemde.

Eğer soğuk yerlerde yaşıyorsanız belki çok büyük bir problem olmayabilir; fakat akdeniz ve ege bölgesi gibi aşırı sıcak bölgelerde kesinlikle bilinmesi ve uygulanması gereken bir şey.

Her neyse lafı çok uzattım. Bitkilerinizi, ekinlerinizi veya her ne olursa olsun toprakta duran emeklerinizi sulamak istediğinizde ya sabahın erken ve serin saatlerini seçin ya da akşam olmasını bekleyin.

Sponsorlu bağlantılar

Güneşin tam tepeye çıktığı öğle saatleri ve sıcaklığın devam ettiği saatlerde sakın sulama işlemi yapmayın.

Sıcaktan aşırı derecede ısınan toprağı ıslatıp bitkilerin serinlemesini sağlayayım derken onların yanmasına sebep olabilirsiniz.

Sıcak toprağa değen soğuk su anında buharlaşarak üst kısımda kalan bitkilerin yapraklarını yakabilir.

Bu buharın ve ısısının şiddetine ve süresine de bağlı tabii ki. Fakat gerçekten bitkilerinizin yanmasına sebep olabilirsiniz.

Suyun buharlaşmaması için ya toprak çok sıcak değilken sulayın ya da hiç sulamayın. Bir yol daha var fakat uygulaması pek de kolay değil.

Toprağı sulayabilirsiniz sorun olmaz. Yalnız buharın yapraklara ve bitkilere eğmesine engel olmanız lazım. Bunu nasıl yaparsınız bilemem fakat pek mümkün değil. Eğer başarırsanız istediğiniz saatte sulama yapabilirsiniz.

Ya da suyun toprağa değil sadece bitkilerin üst kısımlarına gelmesini sağlayarak buharın havaya karışmasıyla zarar vermesini engellemiş olursunuz.

Herkese kolay gelsin.

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
enerji_3798
Çevre Dostu Bina

Çevrenin canlı üzerine katkıları küçümsenmeyecek kadar çoktur. Hele de içinde bulunduğumuz yüzyılın teknoloji çağı olduğunu düşünürsek çevrede meydana gelen olayların...

Kapat