Sigarayı Bırakmanın En Etkili 7 Yolu

Sponsorlu bağlantılar

Sigara içiciliği maalesef artık çok ama çok yaygın bir hal almış durumda. Buna karşı bir çok sivil toplum kuruluşu devlet ve özel kuruluşlar zaman zaman çeşitli anti sigara kampanyaları düzenlese hatta ve hatta televizyonlarda yayınlansa ve devlet tarafından çeşitli yasaklar sigara ücretlerine zamlar getirilse de sigara içmek ciddi bir bapımlılık olduğu için kolay kolay vazgeçilememektedir. Bu da her türlü olumsuzluğa rağmen sigara içen sayısının her geçen gün daha da artmasına sebep olmaktadır.

Eskiden günümüze göre çok farklı politikalar izlenerek televizyonlarda sigaranın sağlığa yararlı olduğu hatta psikolojik tedavilerde doktorlar tarafından tavisye edildiği bile biliniyor. Bu da yıllar öncesindne gelen çok sağlam bir bağımlılığın oluşmasına sebep olmuş bugün hala babadan oğula sigara tüketiminin bir miras gibi devam etmesi sonucunu ortaya çıkartmıştır.

Aslında sigara kullanımı çoğu zaman ergenlik çağlarında yani lise zamanlarında başlar. Bu da daha kendini bilmeyen gençlerin arkadaş çevresinde ortama ayak uydurmak kötü duruma düşmemek namına yaptıkları bir şeydir.

O yaşlarda düşünemedikleri şeyler ilerde çok ciddi hayati tehlikeler içeren hastalıkların oluşmasına sebep oluyor maalesef. Sigaranın yanında alkol uyuşturucu madde kullanımı gibi farklı konularda bu duruma benzer özellikler taşımaktadır.

Bu yüzden en başta ailenin çocuğunun çok ama çok iyi yetiştirmesi gerekmektedir. Çünkü bir insana çocukken ne verirsenin o hayat boyu devam eder. Neyse madem ortada bir bağımlılık var bunu bırakmanın da elbet bir yolu var. Şimdi en temel şekilde sigara bağımlılığından kurtulmak için yapabileceğiniz uygulamalardan bahsedeceğim.

Ayrıca Bakınız: Sigara İçmek Cinselliği Öldürüyor!

sigara1 Sigarayı Bırakmanın En Etkili 7 Yolu

Tıbbi Destek Alın

Bildiğiniz gibi her gün televizyon reklamlarında da yayınlan bir uygulama var . Sağlık Bakanlığı sigarayı bıraktırma desteği veriyor. Bu destek ile 172 numaralı telefonu arayıp ücretsiz olarak nasıl sigara bırakabileceğiniz konusunda hem bilgi alabilirsiniz hem de kliniklere gidip ücretsiz ilaç ve tıbbi destek alabilirsiniz. Bu eğer uygularsanız etkili bir yöntemdir.

Maddi Hedefler Koyun

Sponsorlu bağlantılar

Sigara içmenin en kötü yanlarından bir tanesi de ciddi bir maliyetinin olmasıdır. Yani günde bir paket uygun fiyatlı sigara içen birisi olsanız dahi örneğin 7 lira olsun sigara ücreti. Siz günde bir paketten ayda 210 tl yılda 2530 tl sigaraya para vermiş olursunuz. Bu da hafif bir hesap aslında çünkü sigara içenler günde 2 paket içerler genelde. Haliyle aslında fena olmayan bir para.

Bu nedenle sigarayı bırakın ve ona harcadığınız parayı her ay bir kenara atın. Yıl sonunda o parayla kendinize hediyeler alın. Örneğin güzel bir tatil yapabilirsiniz. Ya da yurtdışında bir kaç gün geçirebilirsiniz. Hem kendinizi zehirlememiş olursunuz hem de hayatınıza renk katarsınız. 

Sakız Çiğneyin

Sigara bırakmada yardımcı olabilecek bir diğer unsur ise sakız çiğnemektir. Sonuçta sigara biryerde ağız alışkanlığıdır. Bu alışkanlığı dolduran sakız gibi çerez gibi şeyler sizi sigara içmenizi engelleyebilir. ama tabi çerezler çok kilo aldırdığı için çok tavsiye etmiyorum.

Diş Fırçalayın

Sigara yemeklerin üstüne özellikle istek uyandıran bir şeydir. Eğer ağzınında yemek tadı kalmazsa sigara istediğiniz de gider. Bu yüzden yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalayın ve gerçekten göreceksiniz ki sigara içme istediğiniz kırılmış.

Bu aynı zamanda sağlıklı bir diş yapısına sahip olmanızı da sağlar bunu da gözardı etmeyin. Bir taşla iki kuş.

Bol Bol Su İçin

Şimdi bu aslında her zaman tavsiye edilir. Ama benim bunu söylememin sebebi su içmenin de sigara isteğini kırmasıdır. Eğer her sigara içesiniz geldiğinde bir bardak su içerseniz. İsteğiniz kırılır.

Açık Havaya Çıkın

Evde otururken birden sıkılıp sigara içesiniz geldiğinde balkona çıkın ve sigara yakmadan önce düşünün bekleyin vaktiniz var acele etmeyin. Açık havayı ciğerlerinize çekin. Sigara dumanı olmadan da havadan zevk alabildiğinizi görün. Sigara içmenize aslında çok da gerek olmadığınnı fark edeceksiniz.

Kendinize Meşgale Bulun

Sigarayı bırakmanın en önemli adımlarından birisi de sıkılmamanız ve boş kalmamanızdır. Bu sigaranı en büyük dostudur. Ne zaman boş kalsanız ve sıkılsanız canınız sigara ister. Bu nedenle kendinize uğraşacak işler bulun.

Yukarıda anlattığım teknikler aslında çok basit ama etkili yöntemlerdir. Aslında mesele daha önceden sigara içmeden nasıl da yaşadığımızı ve çok daha güzel nefes alıp yemeklerden daha çok tat aldığımızı hatırlamakta. Yani sigarasız bir hayatın anlamsız gelmesine gerek yok. Bu tabuyu yıkabildiğiniz an zaten sigarayı kolayca bırakırsınız.

Önemli olan psikolojik bağımlılık sürecini atlatabilmeniz. Geri kalan kısım kendiliğinden düzelir. Bir de son olarak sigara yüzünden yakalanabileceğiniz hastalıkları düşünün. Çekeceğiniz çileye değmez. Bırakın gitsin…

Sponsorlu bağlantılar
  1. MiguelJub Cevapla

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
doga icin cal logo
Doğa için Çal 5 Yayında

Geçtiğimiz yıllarda başlatılan ve doğayı koruma başlığı altında yürütülen bir kampanya olan  "Doğa için Çal" serisinin beşincisi kısa bir süre...

Kapat