Tüp Bebek Tedavisinde Yeni Umut

Sponsorlu bağlantılar

Bir ailenin devamı için, huzuru için çocuk şart olmalı. Çocuk evin şenliğidir. Çocuk evin altın topudur. Çocuksuz evin tadı tuzu olmalı. Çocuksuz ev kuru bir ağaca benzer. Doğurganlık yaşa bağlı olan bazen insanın kaderinde var olan önüne geçilemez bir kader gibi. Çok genç yaşlarda anne olmanın nasıl ki zorlukları varsa yaşlılıkta da anne olmanın zorlukları olmalı. Peki hiç düşündünüz mü çocuk olsun diye çabalayıp hayatlarını veren, hayatlarının her anını onların sevgisiyle dolduran ancak ne çare ki başarısız olan çiftlerin duygularını. Çok zor olduğunu tahmin edebiliyorum yakın arkadaşlarımdan.

Peki çocuğu olmayan aile bunu kadere mi havale etmeli yoksa tıbbi çareleri mi aramalı? . Evet yıllarca tüp bebek tedavisi görüp hala çocuk sahibi olamayan çiftler var. İşte bunlar için Allah’tan ümit kesilmez edasıyla yeni bir method geliştirilmiş. Çok ilgimi çekti ve sizlerle paylaşmak istedim.

Sponsorlu bağlantılar

İngiltere’de bir araştırma sonucunda deniliyor ki, fotoğraflama tekniği başarılı olmuş. Nedir bu teknik? Sizler için araştırdım.  Reproductive BioMedicine Online sitesinde yayınlanan bu tekniğe göre, kromozom anomalilerine bakıldı. Kromozom anomalilerine göre riski düşük olan yumurtalar alınarak çoğaltıldı. Araştırma geçen yıl yapıldı. Manchester’deki CARE kliniğinde tedaviye alınan çiftlerle yapıldı. Bu süre içinde 88 embriyo görüntülendi ve döllenmesi sağlandır. Bu embriyolar sonra bir kuveze alınarak her 10-20 dakikada bir görüntülendi.. Araştırmayı yapan uzmanlar bu aralıklardaki gelişimlerine bakarak embriyolardaki kromozom anomalileri riskleri bakımından düşük, orta ve yüksek risk olarak üç gruba ayırdılar. yapılan çalışmada düşük risk grubunda yer alan embriyolardan 11 bebek doğarken bunun % 61 başarıyı gösterdiği belgelendi.  Diğere taraftan orta risk grubunda 5 bebek doğarken başarı oranı % 19 olarak tespit edildi. Yüksek riske sahip olan embriyolarda ise hiç bebek doğmadı. Bu da kromozom anaomalileri yüksek olan embriyoların doğma ihtimalinin yüksek olduğunu göstermiş oldu.

Araştırmaya alınan klinikteki Profesör Simon Fishel 35 yıllık doğurganlık çalışmalarının içinde bu zamana kadar böyle bir başarının elde edilemediğini savundu. Adeta rahimdeki kamerayla embriyoları izleyerek hangilerinin daha sağlıklı ve doğurganlık özelliğinin olduğunu belli eden bu yöntem başarılı bir tüp bebek tedavisini gösteren başarılı bir çalışma.

Genel olarak uygulanan tüp bebek yönteminde her gün embriyolar küvezden çıkarılarak mikroskop altında inceleniyor ve  tabi ki bu durum onların hergün zarar görmesi anlamına geliyor. Çünkü yerinden oynatırken ve alındığı ortamda ki ısısıyla mikroskoptaki ısısı arasında çok fark olduğundan yapısı bozulabiliyor. Yeni teknikle fotoğraflanan embriyoların ortamdan ayrılmadan izlenmesi sağlanıyor. Ve yaklaşık günde 5 bin fotoğrafla embriyaların gelişimleri izlenebiliyor.

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
yemek
Yemek Yaparken Zayıflayın!

Biliyorum aranızda zayıflamayı deneyip başarısız olan binlerce kişi var. Asla zayıflamak için çok sıkıcı yemek listeleri ve spor aktiviteleri denemek...

Kapat