Vücuda En Sağlıklı 10 Yiyecek

Sponsorlu bağlantılar

Yiyecekler vücuda faydalı olduğu sürece değerlidir. Karnımızı bir şekilde doyururuz ancak besin değeri olmayan ve asla vücudumuzda etkin olarak kullanılmayan besinler canlılara için kıymetli olamaz. Vitamininden tutunda minerallerine kadar vücut için gerekli olan yüzlerce maddeler hep hayatın vazgeçilmezleri arasında elbette ki.

Sabah kalkınca yumurta kahvaltıda olmalı ve yanında elbette ki tereyağ ve bal sonrasında yeşillikler ve çay. Sütü unutmamak lazım asla veya çocuklar için ayran veya sahlep sütlü içecekler arasında yerini almalı. Yumurtanın çeşit çeşit pişmiş hali her öğün sağlıklı tüketilmeli iken asla kahvaltıda cips gibi sağlıksız aperatiflere yer verilmemelidir. Asla çocuklara kahvaltıda kolay olsun diye abur-cubur verilmemeli ve teşvik edilmemelidir.

Peki hiç düşündünüz mü en sağlıklı besinler neler olabilir diye? Vallahi çok çeşitli besinler bu kategoride yerini alıyor bana göre ancak bunlar arasında öyleleri var ki en değerlileri. Şöyle ki:

1. Somon; Vücudu zehirlerden arındıran ve yaşlanmayı geciktiren yüksek bir  anti-aging özellik taşır. Yapısındaki  Omega-3 yağ asitleri sayesinde beyni ve kalbin sağlığının korunmasında etkilidir. Psikolojiye de  iyi geldiği bilinen somon sinir sistemi üzerinde de olumlu etki bırakarak depresyonu önler ve kan şekerini düzenler.

2. Elma; Yine bir anti-aging besin olup bu sefer bir meyve özelliğinde. Diş dostu, kan şekerini düşüren ve zayıflamayı sağlayan bir meyvedir.

3. Brokoli; Aslında pek kullanılmayan ancak besin değeri çok yüksek olan bir sebze olup kıymeti bilindiği takdirde vücuda faydalı olandır. Bütün kanser türlerini yok eden ve önleyen bir sebzedir. Bütün vitaminleri içeren özellikle c vitamini kaynağı olan ve kadınları meme kanserinden koruyan bir besindir. Vücutta biriken toksinleri atan ve vücudun temizlenmesini sağlayan bir besindir.

Sponsorlu bağlantılar

4. Nar; İster beyazı isterseniz de kırmızısıyla besin değeri çok yüksek olan vazgeçilmezimizdir. Bol C vitamini barındıran kan basıncını dengeleyen ve yüksek tansiyona iyi gelen özellikle ekşi çeşitiyle yüksek tansiyonu düşüren bir meyvedir. Tümörlerin büyümesini azaltır.

5. Kuru fasulye ; Kiloyu artışını ve kan şekerini düzenler. Bağırsakların çalışmasını düzenleyerek kolon kanseri ve kalp hastalığından korur. Sağlık için günlük tavsiye edilen lif miktarı 25-38 g olup . Bir fincan fasulyede yaklaşık 11-17 g lif bulunur.

6. Fındık-fıstık; Çok fazla olmadan her gün mutlaka tüketilmesi gereken besindir. Yapılan araştırmalarda en azından haftada 5 kez tüketmenin kalp krizi riskini yüzde 30-50 arasında azalttığı ortaya çıkmıştır.

7. Süt;  Vücud yağ oranını düşürüp kas oranını artırmada etkili olan ve kanserle mücadelede ön sıralarda yer alan Konjuge Linoleik Asiti (CLA) içerir. Bu yağ asiti aynı zamanda kasların deformasyonunu önler.

8. Kırmızı et;  Özellikle işlemden geçirilmemiş kırmızı et, omega-3 bakımından zengin  olup  az miktarlarda tüketildiğinde organizmayı kanserden korur. Aynı zamanda protein ve B12 vitamini kaynağıdır.

9.Yumurta; Protein bakımından zengin olup kalorisi düşüktür. Beyni korur ve göz sağlığını güçlendirir. İyi bir Ca ve P kaynağıdır. Çok fazla haşlanmadığı takdirde besin değerini yitirmez.

10. Yaban Mersini; Çok fazla tanınmayan ancak  çok değerli bir  antioksidandır. Hafızayı artıran ve unutkanlığı önleyen, lif bakımından zengin bir gıdadır.

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
1
Hayatımızda Yeni Bir Kolaylık: Herbalife

Bütün kadınlar ne kadar kilo verirlerse versinler hayatları boyu hep 1-2 kilo fazlalıkları olduklarını düşünürler:) Aynı benim gibi... Bize sağlıklı...

Kapat