Vücudumuzun En Pis Yeri Ağzımız!

Sponsorlu bağlantılar

Ağız sağlığı neredeyse hiç önem vermediğimiz bir konu. Yediğimiz yemeklerden sonra dişlerimizi fırçalamak bir yana, ağzımızı su ile bile çalkalamıyoruz.

Bu da ne kadar bakteri asitli madde ve zararı dokunabilecek her ne varsa ağzımızda birikip dişlerimize ve diş etlerimize ciddi zararlar veriyor.

Bu gün dişlerini düzenli olarak fırçalayan insan sayısı bile çok değil. Her yerde reklamları yapılıp kamu bilinci oluşturulmaya çalışılsa da belli bir kesim haricinde bu konuya pek de özen gösteren yok açıkçası.

İnsanlar diğer dertlerle boğuşmaktan bunu tamamen görmezden gelir oldu.

Ama ne olursa olsun insanın kendi sağlığını en başta düşünmesi gerekir. Bunların içinde de insanın temel gereksinimlerinden biri olan beslenmeye sağladığı ağzına ise gerçekten çok iyi bakması gerekir.

Ağzımızın temizlenmemesi sonucu biriken bakteriler, tartarlar ve plaklar zamanla oluşup büyüyerek dişlerin çürümesine, diş etlerinin çekilmesine, dişlerin dökülmesine, diş etlerimizin kanamasına, tedavi kabul etmez bir hale gelmesine sebep olur.

Ayrıca kötü bir görüntü ve ağız kokusu yapar. Bu konudan da “Ağız kokusunu 4 adımda yok edin” isimli yazımda biraz bahsettim. Orada yazılanlar öncelikle burada yazılanların uygulanması ile etkili olacaktır. Aksi taktirde boşa kürek çekmiş olursunuz.

Sponsorlu bağlantılar

Özellikle de dil bunların içinde bakterileri en çok tutan kısımdır. Dil temizliğine ayrıca özen gösterilmeli. Bunu da detaylıbir şekilde başka bir yazıda ele alırız.

Peki ne yapmak lazım ağzımızı temiz tutmak için?

Öncelikle yemeklerden sonra günde en az 2 kere mutlaka diş temizliği yapılmalı. Bu fırçalamak şeklinde olur elbette.

Mümkün mertebe doğal diş macunları tercih edilmeli ve diş temizliği yapalım derken ağzımızı yeni bir kimyasalla tahriş etmemeli.

Bununla beraber diş temizletilmeli. Bu işlemi hastanelerde ücretsiz yaptırabilirsiniz. Yaptırmadığınız taktirde dişlerinizi fırçalamanız yeterli olmaz ve plak oluşumu devam eder. Buradaki “Diş temizletme diş eti hastalıklarını önlüyor” isimli yazımda bu konudan da biraz bahsettim.

Diş macunları ağızda her yere ulaşamadığı için ağız temizliğine yönelik üretilen gargaralardan faydalanabilirsiniz. Ağzınızı biraz yaksa da gerçekten temizlikte çok etkili bir yoldur.

Çay, Kahve, Sigara tüketiminden hemen sonra ya dişlerinizi fırçalamalı ki bu her zaman mümkün değil ya da en azından bir kaç yudum su ile ağzınızı çalkalamalısınız. Yoksa sararma ve tartar oluşumu hızla devam edecektir.

Şimdilik anlatacaklarım bu kadar bir başka yazımda görüşmek üzere.

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
anne-cocuk-iletisiminde-kayginin-yeri
Çocukların Yetiştirilme Farkı

Bu yazımda bir çok insanın aslında bildiği ama farkedemediği şeylerden ve annelerimizin bilmeden yaptığı hatalardan bahsetmek istiyorum. Hepimiz eminim bunların...

Kapat