WordPress Sitenizi 8 Adımda 4 Kat Hızlandırın!

Sponsorlu bağlantılar

Artık web sitelerinin en çok önemsediği şeylerden biri googleda üst sıralarda çıkabilmektir. Bu daha çok ziyaretçi daha çok gelir demektir. Peki google için üst sırada çıkma kriterlerinin içinde hız nerede?

Şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim ki eğer önemli bir kelimede ilk sayfada yer alıyorsanız ve siteniz bir türlü ilk sıralara yükselemiyorsa hele de siz seo için gerekli her şeyi yaptığınızı düşünürken bunun neden kaynaklandığını merak ediyorsanız söyleyeyim, hız!

Google Page Speed Insight diye bir servis çıkarttı ve bununla beraber web sitelerini analiz ederek bir değerlendirme tabi tutuyor. Burada aynı şartlara sahip olan siteler arasında en hızlı açılanı açık konuşmak gerekirse üst sıralara çıkıyor.

Google artık internetin çok hızlı olması gerektiğine inanıyor ve bu adımda yavaş olan web sitelerini cezalandırarak geri sıralara atıyor.

Peki şimdi gelelim sitenizi nasıl hızlandırabileceiğinize. Diyelim ki hiç kodlama bilgisine sahip değilsiniz ama ve sitenizi hızlandırmak istiyorsunuz. Eğer ki siteniz wordpress ise zaten mutlaka bu söyleyeceklerimi yapmanız lazım. Aksi taktirde bırakın googleda üst sıralara çıkmayı sahip olduğunuz host bile sitenizi sürekli cpu kullanımının fazlalığından dolayı dondurmak zorunda kalabilir bu da size daha iyi bir hosta geçmek için daha çok para harcamak olarak geri döner.

Birazdan anlatacağım tüm bu işlemleri yapmadan önce gtmetrix sitesinde ve page speed insight sitesinde test yapın ve işlemler sonrasında tekrar test ederek farkı kendiniz görün.

Aşağıda anlatacaklarımı yapmadan önce mutlaka ama mutlaka sitelerinizin hem dosyalarının hem veritabanlarının yedeklerini alın. Aksi taktirde yanlış bir işlem sonucunda siteniz düzgün çalışmayabilir.

Gelelim sitenizi hızlandırmak için yapabileceklerinize

1. Wp Fastest Cache

Bu eklenti wordpress için kullanılabilir. Sitelerinizin javascript, css gibi dosyalarını sıkıştırarak ve tarayıcı önbellekleme yaparak sitenizin daha hızlı açılmasını sağlar.

Bunun yerine Wp Total Cache ya da Super Cache uygulamalarını da kullanabilirsiniz fakat bazen Super Cache sitede beyaz ekran sorunu oluşturabiliyor. Total Cache ise biraz karmaşık gelebiliyor. Bu sebeplerden dolayı benim tercihim Wp Fastest Cache üstelik bu eklenti türk yapımı.

2. Wp Smush.it

Sitenizi hızlandırmanız için en önemli şeylerden birisi de sitenizdeki resimlerin boyutlarının mümkün mertebe küçük olmasıdır. Bunun için kalitesiz resim kullanmanıza gerek yok elbette. Resimleri optimize ederek bunu sağlayabilirsiniz.

Dilerseniz tüm resimleri PunyPng sitesine yükleyip optimize ederek sitenize geri yükleyebilirsiniz. Bu yöntem daha iyidir fakat biraz zahmetlidir. Bu yüzden Wp Smush.it eklentisini kurup tek tuşlar tüm resimlerinizi optimize edebilirsiniz.

3. Gzip (Sıkıştırma)

Şimdi bu da ayrıca önemli bir başka konu. Sitenizdeki dosyaları, kodları sıkıştırmak sitenizin daha hızlı açılmasında önemli bir rol oynar. Bu özellik aslında kısmen de olsa Wp Fastest Cache eklentisi ile yapılıyor olsa da benim tavsiyem kodlarla ekstra uygulama yapmanız.

Aşağıda verdiğim kodları sitenizin hostunda ana dizine ulaşıp .htacsess dosyasında EndWordpress yazısının altına kopyalayarak garantili bir sıkıştırma hizmetine sahip olursunuz.

# Enable GZIP
<ifmodule mod_deflate.c>
AddOutputFilterByType DEFLATE text/text text/html text/plain text/xml text/css application/x-javascript application/javascript
BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html
BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip
BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html
</ifmodule>
# Expires Headers - 2678400s = 31 days
<ifmodule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresDefault "access plus 1 seconds"
ExpiresByType text/html "access plus 0 seconds"
ExpiresByType image/gif "access plus 2678400 seconds"
ExpiresByType image/jpeg "access plus 2678400 seconds"
ExpiresByType image/png "access plus 2678400 seconds"
ExpiresByType text/css "access plus 518400 seconds"
ExpiresByType text/javascript "access plus 2678400 seconds"
ExpiresByType application/x-javascript "access plus 2678400 seconds"
</ifmodule>
# Cache Headers
<ifmodule mod_headers.c>
# Cache specified files for 31 days
<filesmatch "\.(ico|flv|jpg|jpeg|png|gif|css|swf)$">
Header set Cache-Control "max-age=2678400, public"
</filesmatch>
# Don't cache HTML
<filesmatch "\.(html|htm)$">
Header set Cache-Control "max-age=0, private, must-revalidate"
</filesmatch>
# Cache PDFs for a day
<filesmatch "\.(pdf)$">
Header set Cache-Control "max-age=86400, public"
</filesmatch>
# Cache Javascripts for 31 days
<filesmatch "\.(js)$">
Header set Cache-Control "max-age=2678400, private"
</filesmatch>
</ifmodule>
Sponsorlu bağlantılar

4. Javascript Kodları Ayrıştırma

Şimdi web siteniz yüklenirken ilk olarak header yüklenir ve bu yüzden header içinde javascript kodlarınızın olmaması ya da en azından ayrıştırılarak daha sonra yüklemek üzer programlanması önemlidir.

İlk olarak sitenizin header.php dosyasını açın ve <head> </head> tagları arasındaki sonunda .js olan ifadelerden önemli ve öncelikli olmayanları footer.php soyasında </body> tagından önceki alana taşıyın.

İkinci adım ise javascript kodları daha sonra yüklenmek üzere programlamadır. Bu çok kolay bir adımdır. Aşağıdaki örnek js kodunu inceleyin.

<script type="text/javascript" src="scriptornek.js"></script>

Bu örnekteki kodun sonuna aşağıdaki gibi "defer" ifadesini ekleyin.

<script type="text/javascript" src="script1.js" defer ></script>

Yapacağınız işlem kodlar için bu kadar. Bu defer ifadesi kodlarınızın site açılışından sonra yüklenmesini sağlayacak.

5. CloudFlare Cdn Hizmeti

Sitelerinizin hızlı açılması için yenilikçi bir sistem olan CDN hizmetinden faydalanmanızda yarar var. Bunların arasında da ücretsiz ve en iyi olanı Cloud Flare diyebilirim.

Kurulumu da çok basit. Siteye girip kaydolun ve site bilgilerinizi doldurun. Ardından size vereceği nameserver bilgilerini kendi alan adınızdaki orjinal olanlarla değiştirin.

Bu hizmet sayesinde ayrıca siteniz daha güvenli olacak çünkü kendi hostunuza ek olarak daha sağlam dünya çapında bir host hizmetinden yararlanıyor olacaksınız.

6. Bj Lazy Load

Burada yapmanız gereken şey sitenizde eğer çok görsel varsa bunların hepsinin birden site açılışında değil de sayfayı aşağıya kaydırdıkça yüklenmesini sağlamak olacaktır.

Bu eklentiyi yükleyerek başka hiç bir şeye ihtiyacınız olmadan sitenizin otomatik olarak sadece görünen kısmının ilk aşamada yüklenmesiniz sağlarsınız bu da sitenizi hızlandırır.

7. Eklentileri Temizleyin

Yukarıdakileri yapmanız gerekiyor bunda hemfikiriz fakat asıl olarak sitenizin ağırlıklarından kurtulmasını sağlamanız gerekiyor. WordPress için siteleri en çok yavaşlatan şeyler eklentileridir. Bu nedenle kullanmadığınız ya da aslında çok da gerekli olmadığını düşündüğünüz eklentileri mutlaka temizleyin.

Dilerseniz hangi eklentinin site açılışında ne kadar etkili olduğunu P3 Plugin eklentisi ile tespit ederek fazla yük oluşturan ve siteyi hantallaştıran eklentiyi de silebilirsiniz. Tercih sizin.

8. Wp Optimize 

Son olarak yapmanız gereken bir şey daha var. Database tablolarınzın optimize edilmesi. Bu önemlidir çünkü veritabanınız olmuş geçmiş herşeyi kaydeder ve zamanla bu bir yığın haline gelir. Eski eklentilerden tutun yazıların verilerine kadar herşey çöp olarak durur.

Bu eklenti size hiç veritabanına girmeden tek tuşla tabloları temizleme ve onarma imkanı tanır. Böylece ağırlıklardan kurtularak hız kazanırsınız.

Sonuç olarak yukarıda anlattıklarımın her biri ayrı ayrı yüzdelerde etkiye sahiptir. Bunlardan bazılarını yapabileceğiniz gibi ihtiyacınıza göre hepsini de uygulayabilirsiniz.

İçlerinde en önemlileri resimlerin optimize edilmesi ve cdn yani Cloud Flare kullanımı bence. Bunları özellikle tavsiye ederim. Bu iki adım bile tek başına hız kazanmanızı sağlar. Eğer tüm adımları doğru bir şekilde uygularsanız muhtemelen 4 ya da 5 kat civarında bir hızlanma yaşayacaksınız. En azından bu bende böyle oldu. Daha öncesinde cidden yavaş açılan sitem sonunda rahatladı. Ama hiç bir şey ciddi  paralar harcanıp yazılan kusursuz kodlama yapısına sahip bir  tema kullanarak yine yüksek maliyetli ve sağlam hostlar kullanmanın yerini tutamaz.

Tekrar söylüyorum tüm bunları yapmadan önce mutlaka sitenizin yedeğini alın.

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
2012-Victoria-Secret-Gecelik-3
Gecelik Deyip Geçme!

Gecelerinizi seçtiğim bu geceliklerle süsleyebilirsiniz. Umarım beğenirsiniz. :)  

Kapat