Yanlış antibiyotik kullanımı öldürebilir!

Sponsorlu bağlantılar

Bugün dünya öyle bir hale geldi ki bırakın basit hastalıklarda ilaç kullanmayı ki bunlar bile normalde gayet tehlikeli iken çok ciddi hastalıklarda bile insanlar kafalarına göre yanlış ve düzensiz ve hatta aşırı dozlarda ilaç kullanabiliyorlar.

Örneğin çağın en büyük hastalıkları psikolojik hastalıklar ve dünya çapında en çok satılan ilaçlardan bazıları da antidepresan ilaçlar. Bu yeşil reçete ile kontrollü satılmaya çalışılan beyin fonksiyonlarını ve vücut kimyasını ciddi tehlikeye sokabilecek güçte olan ilaçları bile eş dost tavsiyesiyle içebiliyoruz bazen.

Her neyse asıl anlatmak istediğim böylesine büyük problemlere karsı bile düzensiz ve bilmeden ilaç kullanabilirken küçük rahatsızlıklarda bu olay daha da abartılmış bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Örneğin grip olduğumuzda, basit bir soğuk algınlığında bile evde eskiden kalma ve ya arkadaşımızın içtiği antibiyotikleri kafamıza göre için iyileşeceğimizi sanıyoruz.  Tamam elbette ki antibiyotikler çok ciddi tedavi unsurlarıdır. Bundan yıllar önce antibiyotikler henüz keşfedilmemişken veba, firengi, çiçek, tüberküloz ve difteri gibi hastalıklardan insanlar ölebiliyorken 1929 tarihinde Sir Alexander Fleming’in küf mantarlarının bakterileri öldürdüğünü fark etmesi ile antibiyotik üretimi ve gelişimi hızla ilerlemiş günümüzde bir çok yeni antibiyotiğe kadar genişlemiştir.

Sponsorlu bağlantılar

Antibiyotiğin etken maddelerinden olan penisilin ise çok güçlü ve tehlikeli olabilir. Özellikle de alerjisi olup da bundan haberi olmayanlar için bu durum çok ciddi tehlike oluşturabilir. O kadar ki ölüme bile sebep olduğu bilinmekte. Hatta prospektüslerde bile yazmakta. Yapılan büyük hatalardan biri de ilaçların bilgilerini okumadan kullanmak.

Ayrıca farklı ilaçlarla etkileşime girebildiği için doktorunuza mutlaka hangi ilaçları kullandığınızı söylemelisiniz ki sonrada  kimsenin canı yanmasın.

Düzensiz kullanım ise etki etmemekte hatta kötüleşmeye ve bakteri ile mikropların antibiyotiğe karşı direnç kazanmasına ve hastalığınızın daha da kötüleşmesine sebep olabilmektedir. Belirli saat aralıklarını kaçırmadan düzenli olarak  kullanılarak kandaki antikor seviyesini sabitlemelisiniz. Aksi taktirde yararından çok zarar görürsünüz.

Doktora danışmadan, prospektüs okumadan ilaç kullanmayalım!

 

Sponsorlu bağlantılar
  1. cemal Cevapla

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
canon_eos70d_haber1372769800
Canon’un yeni harikası EOS 70D

Canon yeni makinesi, EOS 70D yi duyurdu. Canon'un orta seviye dslr fotoğraf makinelerinden en yenisi olan EOS 70D, beraberinde yepyeni...

Kapat