YDS Soru, Cevap ve Sonuçları!

Sponsorlu bağlantılar

YDS bildiğiniz üzere akademisyen olmak isteyenlerden devlet memurlarına kadar bir çok insanın girmesi gereken bir sınavdır.

İngilizce dil seviyesini tam olarak ölçüp ölçmediği konusundaki tartışmalar devam ederken bir yandan milyonlarca insan bu sınava hazırlanmak ve girip başarılı olmak zorundadır.

Aslında düşünüldüğünde ülkemizde ilkokuldan üniversiteye kadar ingilizce görmemize rağmen hala iyi seviyede ingilizce konuşamıyor olmamız belki de ancak yds gibi yazılı bir sınavda başarılı olamamıza sebep olabilir.

Bu nedenle yds sınavının değişim diğer uluslararası sınavlar gibi hem yazılı hem sözlü hale gelmesi belki de daha fazla kişinin yarı yolda kalmasına sebep olabilir bu bilinmez. Ancak insanların geleceklerinin böyle bir sınava bağlı olması kadar ilginç bir durumda gerçekten kolay anlaşılabilecek bir şey değil.

Kaldı ki çok iyi ingilizce öğretiliyor bile olsa bunu ölçecek sınavın bu tarz bir sınav olduğu tartışılır. Ayrıca çok iyi bilindiği gibi yds sınavından belli bir barajın üstüne çıkamayan akademisyenler doçent ve profesör olamamaktadır. Bu durum sanırım dünya üzerinde bir tek bizim ülkemizde mevcuttur.

Böylesine garip bir durum yüzünden insanlar bilim konusunda ne kadar yeterli olursa olsun kaç tane kitap yazarsa yazsın maalesef akademik kariyer adımlarında ileriye gidemezler. Bu da insanları bilim adamı olmaktan soğutan bir durum olarak karşımıza çıkar.

Ne yazık ki bilimin basit bir yazılı dil sınavı ile sınırlandırıldığı ülkemizde bu tarz sınavlar hep var olmuştur ve olacaktır. Artık ne diyelim hal böyleyken isyan etmek de pek bir işe yaramayacağından dolayı kabullenip öyle ya da böyle bu sınavları geçmek zorundayız.

Sponsorlu bağlantılar

Malumunuz üzere bu sınavları ingilizce bilmeden sadece belirli taktiklerle geçmek mümkündür. Elbette bu şekilde çok yüksek puanlar almak mümkün olmasa da istenilen düzeyi aşmak mümkündür. Hoş eskiden tamamen taktikle sınav geçmek mümkünken günümüzde ösym bu durumu fark edip işleri zorlaştırmak adına sınavı taktikle yapılamayacak hale getirmeye çalışıyor. Bu da insanların önünde daha da yüksek bir basamak olarak engel teşkil ediyor.

Aslında en doğrusu fırsatı olanlar için mümkünse yurt dışında bir kaç aylık ciddi bir akademik dil eğitimi alıp sınava öyle girmektir. En nihayetinde bu sınav okuma ve anlamaya daha çok dayalı bir sınavdır. Bu hem ingilizce biliyor olmanızı sağlar hem de sınavı rahatlıkla geçmenizi sağlar.

Eski Üds ve Kpds sınavları daha çok grammar ve taktiksel bilgilerle yapılabiliyordu fakat Yds sınavı artık daha çok okuma ve anlamaya dayalı bir sınavdır. Bu nedenle ingilizce eğitimi alma şansı olmayanlara bol bol okumayı öneriyorum.

Maalesef durum böyleyke maraton devam ediyor ve sınavların biri bitip diğeri başlıyor. Tüm kronik yds takipçilerine başarılar ve dileklerinin gerçek olmasını diliyorum.

Gerekli linkler aşağıda mevcut.

YDS  Soru ve Cevaplarına ulaşmak için burayı tıklayınız.

YDS  Sonuçlarına ulaşmak için burayı tıklayınız.

Akademisyenlerin kontenjanla değil bol bol alındığı kıymetli olduğu bir ülke diliyorum. Herkese geçmiş olsun.

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
536189_549067765113403_1513823597_n[1]
Nedir bu “T.C.” çılgınlığı?

"TC" yani herkesin bildiği Türkiye Cumhuriyeti ifadesinin kısaltılmış hali. Bu günlerde tartışılan yeni uygulamaların getirilmesine kadar ülkemizdeki her kurumun başında...

Kapat