Yüzerken Çok Çabuk mu Kesiliyorsunuz?

Sponsorlu bağlantılar

Yeterli kondisyona ve güce sahip olduğunuzu düşünmenize rağmen olimpik bir havuzu baştan sona yüzememekten mi şikayetçisiniz?

Uzun bir süredir body-bulding le ilgilenen bir arkadaşıma kardiyo antremanı için haftada iki gün yüzmesini önerdim. Tüm belgeleri ve ekipmanlarını tamamlayıp büyük bi kararlılıkla havuza kaydını yaptırmış. Ancak bir hafta sonra 50 metre bile yüzemediğini söyledi. Onlarca kiloyla çalışan inanılmaz kaslı 20 li yaşlarında genç bir delikanlıdan bahsediyorum. Ona yaptığım önerileri yazmaya karar verdim.

Aslında yeterli kondisyon yada güç demek yanlış olur çünkü yürüyebilen eli ayağı tutan herkes bu mesafeyi hiç durmadan yüzebilir. İşte bu noktada teknik devreye giriyor. Yüzerken vücudunuz suya karşı büyük bir direnç oluşturur. Mayonuz ve hatta vücut tüyleriniz bile bu dirence katılır. Direnci yenmek için ilk olarak yapmanız gerekenleri maddeliyorum;

– Yüzerken başınızı suyun içine sokmalısınız.

– Vücudu saran yüzücü mayolarından edinin.

– Kulaç atma, ayak çırpma, nefes verme ve alma tekniklerinize ayrı ayrı zaman ayırarak çalışmalısınız.

– Vücut tüylerinizi alabilirsiniz.(bu konuda baskı yapmıyorum icon_smile Yüzerken Çok Çabuk mu Kesiliyorsunuz?

Sponsorlu bağlantılar

– Suda dümdüz bir tahta gibi mümkün olduğunca suya paralel bir şekilde uzanmaya gayret edin.

– Enerjinizi nasıl kullanacağınızı planlayın. Temponuzu iyi ayarlayın.

– Gereksiz kasların kasılmasını önleyerek adeta suyun üzerinde kayın.

– Suyla barışık olun.

 

Su fobisi ve boğulma korkusu olan biri önce bunu yenmeli. Eğer boğulma korkunuz olursa kulaç atarken sürekli gereksiz kaslarınızı kasarsınız ve kendi kendinizi engellersiniz. Suyun üzerinde durmayı öğrenin. Havuzda çalışacaksanız güçlü bir nefes alıp havuzun tabanına kadar kendinizi bırakın nefesinizin tamamını verip ayaklarınızla yerden güç alıp zıplayın bunu birkaç kere tekrarlayarak korkacak birşey olmadığını iyice öğreneceksiniz.

Ve tüm sporlarda olduğu gibi ağır bi yemek yediyseniz 2 saat geçmeden suya girmeyin. Kaslarınıza gitmesi gereken kan mide ve bağırsak sisteminizle paylaşılırsa kalbe binen yük artacaktır. Antremana başlamadan 1 saat yada 45 dk önce meyve suyu gibi enerji verici ve hafif şeyler içebilirsiniz. Spor ve beslenme çok derin bir konu..

 

Unutmayın. Tekniğinizi geliştirdikçe zevkli bir hale gelecektir yüzmek. Onlarca kilometre hiç durmadan yüzebilirsiniz. Sanki yürüyüş yapıyor gibi..

Sponsorlu bağlantılar
  1. aslı üzgün Cevapla
  2. Dr. Ömer Faruk Şeftali Cevapla
  3. aslı üzgün Cevapla

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
antibiyotik.jpg[1]
Yanlış antibiyotik kullanımı öldürebilir!

Bugün dünya öyle bir hale geldi ki bırakın basit hastalıklarda ilaç kullanmayı ki bunlar bile normalde gayet tehlikeli iken çok...

Kapat