Yüzme Tekniğini Geliştirmenin Yolları 2 (devam)

Sponsorlu bağlantılar

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıma kulaç tekniğini anlatarak devam edicem. Ama kulaç tekniğine çalışmadan önce nefes alma vermeyi iyice öğrenmiş olmanız lazım. Buradan ilk yazıma ulaşabilirsiniz.

Doğru bir kulaç tekniğiniz olursa minimum kulaç sayısıyla maksimum mesafe kat edersiniz. Ve anlatacağım bütün fazları uygularanız kulaç atarken aynı zamanda dinlenmiş olacaksınız.

Kulaç çalışması yaparken bacak arası pull boy kullanarak ayak hiç çırpmadan sadece kulaçlarınıza odaklanmanız daha iyi olur tekniğiniz tam oturana kadar. Tamamen kulaca odaklanmak için kulaç tekniğiniz oturana kadar snorkelle çalışmanızı tavsiye ediyorum.

Freestyle_Snorke_Head_Position-1024x435 Yüzme Tekniğini Geliştirmenin Yolları 2 (devam)

Kulacın 3 fazından bahsedicem şimdi. 3 fazıda uygulamazsanız kulacınız yarım kalmış gibi olacaktır. Fazla enerji sarfederek az mesafe katedersiniz.

1 faz: kulacın suya girişi ve ileri doğru uzanma. Evet arkadaşlar bu fazı es geçerseniz çok daha çabuk kesilirsiniz. Çünkü aslında bu fazı uygularken hem suyu yarıyoruz hemde biranlık dinlenmiş oluyoruz. Kulacı suya atar atmaz çekmeye başlamıyoruz. Suyun yüzeyine paralel bişekilde(karşıdaki duvara deymeye çalışır gibi) ileri uzanabildiğimiz kadar uzanıyoruz.

2. faz: Uzanmamız bittikten sonra el bileğiyle ön kol hiç açılanmadan (dümdüz olmalı) aşağı doğru(hafif dışa) çekmeye başlıyoruz. Bu aşamada kolumuzu dirsekten kırmalıyız. Parmaklarımız kapalı olmalı. (çok ileri seviyede parmak arası hafif açık bırakılıyor) Suyu yakaladığımızı hissetmeliyiz. İyi bir kulaç yavaştan hızlıya doğru çekilir. eliniz yeri göstermeye başladıktan sonra kulacı iyice hızlandırın. Cebinizin hizasına kadar kulacı devam ettirin. En çok yapılan hatalardan biride bu. Kulacı son noktaya kadar devam ettirmemek. Yarım kulaç atarak kendinizi yormayın arkadaşlar. Son noktaya kadar kulaca devam. Ve bir kulaç biterken diğer eliniz ileri uzanma fazında olmalı. Koordinasyona dikkat edin.

Sponsorlu bağlantılar

ileri düzey çekme tekniklerinden bahsedicem ama bilginiz olsun diye. Başlangıçta düz aşağı çekmenizi öneririm. Uzun mesafe yüzüşlerinde kulacın çekme fazını s şeklinde çekerek daha fazla yol alabilirsiniz. Yani kulacı dümdüz değilde önce dışa sonra içe sonra tekrar dışa doğru çekerek suyun içinde s çiziyoruz.

Yine bu fazda ister istemez vücut rotasyonu olacaktır. Omuz ve kalça birbirine paralel olacak şekilde rotasyona katılmalı.

Kulaç çapraz atılmamalı. Çok yapılan yanlışlardan biri de bu arkadaşlar. Vücudun tam ortasından geçen bir çizgi olduğunu düşünürsek attığımız kulaç o çizginin öbür tarafına geçmemeli. Eğer geçerse yönümüz değişir. Dümdüz yüzemeyiz.

3. faz: Kulacı son noktaya kadar çektikten sonra kulacı bel hizamızdan çıkarıyoruz. Dirseğimizi kırarak ileri uzatıp suya sokuyoruz. En ilerden suya sokmamıza gerek yok. Suyun içinde uzanmamızı zaten yapıcaz. Bu faz kulaç atma fazı yani. Kulacı atarken suya ilk olarak parmak uçlarımız girmeli. Bu esnada bilekten biraz elimizi aşağı doğru bükmeliyiz. Öbür türlü suyu dövme hareketi yapmış oluruz.

Vidyoyu dikkatle izleyin. Kulaç tekniğini gösteriyor.

Yüzme Tekniğini Geliştirmenin Yolları 2 (devam)

Kulaç işini tamamen çözdüm diyorsanız artık sıra geldi snorkeli çıkarmaya. Öneden çalışmış olduğunuz omuzdan elma yeme hareketiyle nefes almalısınız. Nefes tekniğini yeniden anlatmama gerek yok. Hem sağdan hem soldan nefes alabilmelisiniz. Temponuza göre 2, 3, 4 veya 5 kulaçta bir nefes almalısınız. Her iki taraftanda nefes alamazsanız sürekli sağdan veya soldan almaya alışırsanız 3 veya 5 kulaç nefes yapamazsınız.

Açık sularda yüzerken iki taraftanda nefes alabiliyo olmanız çok önemli. Denizde yüzerken havuz gibi dümdüz olmuyor su. Bi taraftan dalga geliyor. Öyle bir durumda sürekli karşıdan nefes almanız gerekebiliyor. Kendinizi tek tarafa alıştırmayın. Bu iş nasıl başlarsa öyle gider bikere öğrendikten sonra diğer tarafa çalışmak zor geliyor çünkü.

Vidyoyu dikkatle izleyin. Nefes tekniğini gösteriyor.

Yüzme Tekniğini Geliştirmenin Yolları 2 (devam)

 

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
alinda2
Ucuz ve Güzel Bir Tatil için Alinda Beach Hotel

Bu yazıyı Hotel Alinda'nın oturma salonundan yazıyorum. Otel hakkındaki izlenimlerimi şu sıralar tatile gitmeyi düşünenler için yazmak istedim.

Kapat