Yüzme Tekniğini Geliştirmenin Yolları 3 (devam)

Sponsorlu bağlantılar

Merhabalar arkadaşlar. Bu yazıma ayak çırpma tekniğini anlatarak devam edicem. Güzel oturmuş bir ayak tekniği olmazsa olmazdır. Çünkü su üzerinde ne kadar düz uzanabilirseniz o kadar hızlı yüzersiniz. Uzun mesafeleri yüzerken ayak çırpmayı farkında olmadan azaltabilirsiniz veya bırakırsınız. Ayak çırpmanız azaldıkça ayaklarınız aşağı doğru batmaya başlar ve yavaşlarsınız. Uzun mesafeler yüzerken daha az ayak çırpmanız normal zaten 50 metre yarışına katılıyorsanız hiç durmadan sanki arkadan kovalayan bir köpek balığı varmış gibi ayak çırparsınız. Uzun mesafelerde bu mümkün değil. Peki daha az ayak çırparak nasıl daha çok yol katedicez. İşte geldik işin kilit noktasına yani teknik kısmına..

20130705-102900 Yüzme Tekniğini Geliştirmenin Yolları 3 (devam)

Ne kadar güçlü bacaklara sahip olursanız o kadar etkili ayak vuruşlarınız olur. Üst ve alt bacak kaslarınızı düzenli olarak çalıştırmalısınız(ağırlık antremanı öneririm). Antremanlı bir bacağa kramp girme olasılığıda düşer.

Sponsorlu bağlantılar

İyi bir ayak vuruşunda ayak tam olarak sudan çıkmaz. Eğer çıkarsa araya kabarcıklar girer suyu dövme hareketinin bir faydası yok mümkün oldukça ayaklarınızın sudan çıkmamasına gayret gösterin.

Ayaklar su yüzeyinden 30 cm aşağı ve yüzey arasında git gel yapmalı daha dibe batmamalı.

Kalçadan itibaren hareket etmeli bacaklarımız. Diz aşağı doğru vuruşta hafif kırılabilir onun dışında mümkün olduğunca düz tutmalıyız.

Ayaklarımızı palet gibi kullanabiliriz. Ayak bileklerimizi tamamen serbest bırakmalıyız. Bacağımızı büyük bir kırbaç gibi düşünürsek her vuruşta ayaklarımızda kırbacın ucu gibi aşağı vuruşlarda vuruşun sonunda aşağı dönmeli yukarı vuruşta vuruşun sonunda yukarı dönmeli. Ayak bileği eklemimiz ne kadar esnekse okadar şanslıyız demektir.

Büyük çaplı vuruşlardan çok minik minik hızlı vuruşlar daha etkili olur.

Havuzda yüzücü tahtasıyla veya ellerinizi üst üste koyup ileri uzatarak sadece ayak turları yapın ve sürelerinizi not edin. Ayak vuruşlarınıza odaklanın ve belli aralıklarla bunu tekrar edin. Süreyi düşürmeye çalışın.

Vidyoyu dikkatle izleyin. Ayak vuruşlarını gösteriyor.

Yüzme Tekniğini Geliştirmenin Yolları 3 (devam)

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
nazar[1]
Nazar Değmesi Gerçek mi Uydurma mı?

Daha çok müslümanlar arasında yaygın olarak kabul görmüş bir inançtır nazar değmesi. Hatta o kadar ileri düzeylere ulaşmıştır ki bir...

Kapat