Yüzme Tekniğini Geliştirmenin Yolları

Sponsorlu bağlantılar

Merhabalar arkadaşlar. Yüzerken çok çabuk kesilmemekle ilgili bir yazı yazmıştım. Bu yazımda orada anlattıklarımı biraz daha detaylandıracağım.

 

Yüzme Tekniğini Geliştirmenin Yolları

 

- Yüzerken başınızı suyun içine sokmalısınız.

Evet arkadaşlar başınızı suyun içine soktuğunuzda ayaklarınızda suyun yüzeyine yaklaşır ve yüzeye paralel olan en düzgün uzanmanızı yapmış olursunuz. Suyun uyguladığı direnci minimuma indirgemekteki en önemli adımlardan biri.

 

Peki bu tekniğe nasıl alışıcaz veya nasıl çalışıcaz merak ediyorsunuz değil mi?

Yüzücü tahtası denen yarım sörf tahtası şeklindeki aletten edinin öncelikle. Ellerimizi ileri uzatarak tahtanın iki yanından tutunmalıyız yüzerken sadece ayaklarımızı kullanıcaz bu çalışmada. Başımızın 2/3 ünü suyun içine sokmalıyız. Başımızı aşağı yada yukarı bastırmamalıyız hiç kasmamalıyız. Başınızı bırakın su taşısın. 6 ayak çırpışımızda bir suya nefesimizi verip başımızı yana çevirerek nefes almalıyız.

Sponsorlu bağlantılar

Nefesimizi başımız suyun içindeyken burundan ve ağızdan (nasıl rahat ediyorsanız öyle başlayın ancak her ikiside kullanılmalı) tamamını vermeliyiz. Nefesimizi vermeye son iki ayak çırpışımızda başlamalıyız. Eğer nefesimizi aldıktan hemen sonra vermeye başlarsak suda daha fazla batarız. Nefesi içimize doldurarak suyun kaldırma kuvvetinden yararlanmak için nefes almadan hemen önce tamamını verip öyle nefes alıcaz. Nefes alma şeklimiz ise başımızı (bir sağ taraftan bir sol taraftan alın) yukarı kaldırmıyoruz. Yana çeviriyoruz sanki o taraftaki omuzumuzun üstünde bir elma var ve o elmayı ısırmaya çalışıyormuş gibi. Ağızdan hızla nefes alıp tekrar başımızı suya sokuyoruz. Başımızı sudan ne kadar az kaldırırsak bizi o kadar yavaşlatır (50 metre serbest yarışlarında yüzücüler 2-3 nefesle bitiriyor tüm yarışı) nefes alışımız. Uzmanlaştıkça başınızın bir yarısı sudan hiç çıkmadan bir gözünüz sudan hiç çıkmadan bile nefes alır hale geliceksiniz.

En fazla yapılan hatalardan biri de başınız sudayken ileri bakmaya çalışmaktır. İleri bakmaya çalışmayın sadece aşağı bakın 90 derece açıyla yere bakın. Başınızı çarpmaktan korkmayın. İleri bakmaya çalışırken başınızı kaldırmak için enerji harcarsınız suya karşı direnciniz artar ve boynunuz tutulabilir. Boynunuzu rahat bırakın sadece. Aşağıdaki resimi inceleyin. Karşıya bakmaya çalışıyor. Kendi kendini yavaşlatıyor sadece..

image14 Yüzme Tekniğini Geliştirmenin Yolları

 

Bu çalışmaları yaparken su yutuyorum gibi bahaneler bulmayın kendinize. Su yutmanız genzinize su kaçması gayet normal :). Çalışmaya devam edin. Pratik yaptıkça mükemmele yaklaşıcaksınız.

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
2012-07-14-game_of_thrones
Game Of Thrones Yeni Sezonda Neler Olacak?

Dünyanın en çok seyredilen ve bence en güzel dizilerinden biri olan Game Of Thrones yaklaşık 4 hafta önce 3. sezonuyla...

Kapat